Przejdź do zawartości

Ulica Stanisława Lema w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Stanisława Lema
Grzegórzki, Czyżyny, Prądnik Czerwony
Ilustracja
Widok z al. Jana Pawła II
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Przebieg
Aleja Pokoju
Ulica Dąbska
Dojazd do Tauron Areny Kraków
Ulica J. Meissnera, aleja Jana Pawła II
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Stanisława Lema”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Stanisława Lema”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Stanisława Lema”
50,069031°N 19,987557°E/50,069031 19,987557

Ulica Stanisława Lema – ulica w Krakowie, położona na granicy trzech dzielnic: II Grzegórzki, XIV Czyżyny oraz III Prądnik Czerwony. Jest jedną z bardziej kontrowersyjnych ulic w Krakowie ze względu na długi okres, przez który nie była dopuszczona do ruchu.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Ulica powstała między innymi z myślą o „uwolnieniu” od dużego ruchu ulicy Mogilskiej poprzez skierowanie ruchu kołowego na omawianą ulicę, dalej znacznie szerszą od Mogilskiej aleją Pokoju na Rondo Grzegórzeckie, ale też jako dojazd do Kraków Areny – hali widowiskowo-sportowej.

Ze względu na protesty mieszkańców budynków stojących na drodze dojścia omawianej arterii do skrzyżowania na Wieczystej budowa została wstrzymana na prawie 3 lata. Przez ten czas droga funkcjonowała m.in. jako parking. Przed niespodziewanym zablokowaniem budowy na drodze już prawie wszystko zostało zrobione: szeroka sześciopasmowa jezdnia, latarnie uliczne, drogi rowerowe i chodniki oraz przystanki autobusowe i wiaty.

W 2013 roku, przed połączaniem drogi z aleją Jana Pawła II, rozpoczęto remont skrzyżowania omawianej drogi z aleją Pokoju. Wówczas wykonano bezpośrednią przełączkę z ulicy Lema na południową jezdnię alei Pokoju, zamontowano sygnalizację świetlną, wytyczono przejście dla pieszych z przejazdem rowerowym oraz przesunięto przystanek tramwajowy „Lema” na nowe skrzyżowanie (bardziej na wschód). Remont ten trwał trzy tygodnie.

Ostateczne przyłączanie ulicy Lema do alei Jana Pawła II rozpoczęło się 1 lutego 2014, czyli w dzień rozpoczęcia przebudowy ulicy Mogilskiej i alei Jana Pawła II. Skrzyżowanie ulicy Lema i alei Jana Pawła II otwarto częściowo w maju 2014 (z dopuszczeniem jedynie prawoskrętów[1]), a pełną przejezdność uzyskało 30 sierpnia 2014.[potrzebny przypis]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]