Umdhlebi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Umdhlebikryptobotaniczny gatunek rośliny mającej rzekomo występować w Zululandzie w RPA. Po raz pierwszy informacje o roślinie pojawiły się w czasopiśmie Nature w numerze z 2 października 1882 roku w relacji wielebnego G.W Parkera, misjonarza w Południowej Afryce, który stwierdził, że roślina jest trująca.

Według Parkera, Zulusi składali roślinie w ofierze owce i kozy aby uspokoić złe duchy. Do dziś nie znaleziono jakiejkolwiek próbki Umdhlebi, od dziewiętnastego wieku pojawiły się inne dowody na jej istnienie, które mogłyby być poddane weryfikacji.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Umdhlebi jest opisywana jako drzewo mające duże, delikatne liście, podwójną warstwę kory- martwą zewnętrzną oraz żyjącą i rosnącą warstwę wewnętrzną. Owoce drzewa według relacji mają być czerwone i czarne i zwisać z gałęzi wyglądających jak małe słupki.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Parker stwierdził, że roślina zatruwa zwierzęta, które zbliżą się do niej. Symptomami zatrucia są ból głowy, zakrwawione oczy oraz następujące po tym delirium i śmierć. Parker nigdy nie zidentyfikował źródła trucizny ale podejrzewał iż może być to trujący gaz w glebie, który otacza korzenie rośliny.