Urfi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Urfi – w kulturze islamskiej urfi znaczy tymczasowy związek małżeński najczęściej zawierany przez młodzież egipską. W większości państw arabskich niedopuszczalne jest zaproszenie dziewczyny na spacer przez chłopaka, nie mówiąc o trzymaniu się za rękę czy całowaniu. Natomiast urfi umożliwia swobodne spotkanie i uprawianie seksu.

W liczbach[edytuj | edytuj kod]

Z badań Uniwersytetu Kairskiego wynika jednak ze większość urfi trwa 2 lata. W Egipcie oficjalnie zarejestrowanych jest około 3 miliony urfi, ale liczba zawartych potajemnie i niezarejestrowanych związków tego typu może być nawet trzykrotnie większa niż zarejestrowanych. Zjawisko osiągnęło taki poziom, że zainteresowały się nim władze państwowe oraz religijne.

Prawnie[edytuj | edytuj kod]

Wedle egipskiego prawa małżeństwo musi być zarejestrowane w urzędzie. Umożliwia to dochodzenie swych praw podczas rozwodu lub procedur spadkowych. Jednak zgodnie z nakazami religijnymi małżeństwa rejestrować nie trzeba, ale należy spełnić wiele wymogów. "Urfi" dosłownie oznacza małżeństwo zwyczajowe i ma pozytywne konotacje. Jeśli nie zostanie zarejestrowane w urzędzie, musi zostać zawarte w obecności świadków.