Przejdź do zawartości

Wikipedysta:JeżzErlenwardu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jacques Giuseppe de la Croix Senzapucci[edytuj | edytuj kod]

Jacques Giuseppe de la Croix Senzapucci (ur. 22 grudnia 1889 w Genewie, zm. 1 stycznia 1967 w Atenach) był włosko-francuskim historykiem, historykiem sztuki oraz archeologiem, znany głównie ze swojej kontrowersyjnej książki pt. Il loro grande inganno greco (pol. Ich wielkie greckie oszustwo).

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Senzapucci urodził się w Genewie w rodzinie o korzeniach włosko-francuskich. Jego ojciec pracował jako archeolog, co zainspirowało młodego Jacquesa do zafascynowania sztuką starożytną. Jego wątpliwości co do autentyczności starożytnych artefaktów narodziły się w 1894 roku, kiedy to był świadkiem odkrycia Posągu Antinousa. To wydarzenie skłoniło go do podjęcia studiów archeologicznych.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów Senzapucci rozpoczął pracę archeologiczną w Grecji. Przez cały XX wiek prowadził badania nad starożytnymi artefaktami, co zaowocowało publikacją książki, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

Książka "Ich wielkie greckie oszustwo"[edytuj | edytuj kod]

Jednak to jego kontrowersyjna książka "Ich wielkie greckie oszustwo" przyniosła mu największą rozpoznawalność. Senzapucci twierdził w niej, że brytyjski rząd, mając siedzibę w Birmingham, zainicjował spisek mający na celu stworzenie fałszywych artefaktów, które miałyby być uznawane za dzieła antycznej Grecji. Według jego teorii, takie zabytki jak Akropol, agora czy świątynie w Delfach były w rzeczywistości dziełami XIX-wiecznych architektów, malarzy i rzeźbiarzy.

Książka wywołała burzliwe dyskusje w środowisku naukowym oraz społecznym, choć większość ekspertów odrzuciła teorię Senzapucciego jako kontrowersyjną i pozbawioną dowodów, choć były to głównie recenzje pochodzące z krajów wyspiarskich.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Jacques Giuseppe de la Croix Senzapucci zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach podczas swoich badań nad kolejną książką. Do dziś nie udało się wyjaśnić przyczyn jego śmierci.

Dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Mimo kontrowersji wokół jego teorii, Senzapucci pozostaje postacią ciekawą dla badaczy i pasjonatów historii. Jego prace wciąż są analizowane i dyskutowane, a książka "Ich wielkie greckie oszustwo" nadal budzi kontrowersje i inspiruje do dalszych badań nad historią sztuki i archeologią.