Vancouver Olympic Centre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vancouver Olympic Centre
Vancouver Olympic Centre
Państwo  Kanada
Miejscowość Vancouver
Adres 4575 Clancy Loranger Way, Vancouver, British Columbia
Lata budowy 20072009
Otwarta częściowo-2009
Architekt Hughes Condon Marler Architects
Właściciel miasto Vancouver
Liczba miejsc
Całkowita 6 000
Położenie na mapie Vancouver
Mapa lokalizacyjna Vancouver
Vancouver Olympic Centre
Vancouver Olympic Centre
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Vancouver Olympic Centre
Vancouver Olympic Centre
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Vancouver Olympic Centre
Vancouver Olympic Centre
Ziemia 49°14′38″N 123°06′27″W/49,243889 -123,107500

Vancouver Olympic Centre - dom kultury i lodowisko do curlingu wybudowane przy Hillcrest Park w Vancouver, Kolumbia Brytyjska jako jedna z aren na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010.

Budowa zaczęła w marcu 2007, prace zostały ukończone w 2009 tak by mogły się już tutaj odbyć Mistrzostwa Świata w Curlingu na Wózkach 2009 i Mistrzostwa Świata Juniorów w Curlingu 2009. Podczas ZIO 2010 budynek będzie w stanie pomieścić 6 000 osób, będzie przystosowany dla paraolimpijczyków grających w curling na wózkach[1].

Wraz z lodowiskiem powstawało centrum wodne. Szacowane koszty budowy kompleksu wynoszą 87,85 mln dolarów, w czym 39,05 mln to koszty właściwego obiektu do curlingu, 14 mln przeznaczono na późniejsze odnowienie terenów Hillcrest Park, za pozostałe 34,80 mln wybudowano centrum wodne[1].

Projekt[edytuj]

Budynek został tak zaprojektowany by mógł przywracać energię, na przykład kolektory słoneczne służą do ogrzewania budynku i przyległego centrum wodnego. A zużyty lód pełnił funkcję chłodzące, zaś woda opadowa jest zbierana do zbiorników z których zasilane są toalety. Obiekt posiada złoty certyfikat LEED[2].

Elegancki wygląd jest kluczem do utrzymywania w dobrym stanie Vancouver Olympic Centre, nowy obiekt zastępuje znacznie starszy kompleks społeczny Riley Park Community Centre. Federacja środowiskowa (CEAA) wybrała to miejsce z powodu znajdującego się tam zamkniętego wysypiska śmieci. Składowisko zostało zredukowane pod budowę, a pozostałości zostały zasypane ziemią z wykopów i zasadzone drzewami, które znajdowały się na terenie przyszłej inwestycji.

Wnętrze budynku zostało udekorowane sztuką indiańską i inuicką, co jest częścią Vancouver 2010 Venues Aboriginal Arts Program[3].

Wykorzystanie po Igrzyskach[edytuj]

Na przełomie wiosny i lata 2010 zostanie otwarty kompleks wodny z centrum fitness, który to zastąpi zamknięty Percy Norman Pool. W drugiej części budynku planuje się przeniesienie latem 2011 Riley Park Community Centre. Znajdować się tu będzie lodowisko do hokeja, sala gimnastyczna, biblioteka oraz ośmiotorowe lodowisko do curlingu[4]. Kompleks w Riley Park zostanie zburzony[1].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy