Victoria Stadium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
trybuny stadionu
widok ze Skały Gibraltarskiej na Victoria Stadium

Victoria Stadium – nazwa stadionu sportowego, znajdującego się w Gibraltarze, terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii, przy Winston Churchill Avenue, tuż obok pasa startowego miejscowego lotniska. Stadion mieści 5 tysięcy widzów i odbywać się na nim mogą zarówno mecze piłki nożnej, jak zawody lekkoatletyczne i w innych dyscyplinach sportu.

Stadion usytuowany jest wzdłuż osi południowo-południowy wschód – północno-północny zachód, a tylko część jego trybun, położona po zachodniej stronie, przesłonięta jest dachem. Murawa stadionu wykonana jest ze sztucznej trawy.

Właścicielem stadionu jest rząd Gibraltaru, a korzysta z niego m.in. reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej. W pobliżu stadionu znajdują się obiekty sportowe także innych dyscyplin sportu[1], takich jak tenis, pływanie, hokej na lodzie i in.

Przed II wojną światową na terytorium Gibraltaru znajdowały się tereny sportowe, udostępnione przez władze wojskowe około 1902 roku również cywilnym mieszkańcom. Usytuowane one były one w bezpośrednim sąsiedztwie linii granicznej z Hiszpanią w miejscu gdzie podczas II wojny światowej wybudowane zostało lotnisko. Po wojnie Stadion Wiktorii (nazwanego tak na cześć Wiktorii Mackintosh, żony miejscowego fundatora Johna Mackintosha) otwarto w czerwcu 1949 tuż obok pasa startowego. Stadion ten (wraz z obiektami do krykieta, hokeja i lekkiej atletyki) istniał do końca lat 60. XX wieku, kiedy z powodu braku dostatecznych środków na utrzymanie kompleksu sportowego przestał nadawać się do użytku. W roku 1970 wybudowano nowy Victoria Stadium, a do użytku oddano go w 1971. Trzy lata później zainstalowano na nim sztuczne oświetlenie, a w 1976 kompleks sportowy uzupełniono o obiekty do uprawiania sportów halowych; sztuczną nawierzchnię położono na stadionie po raz pierwszy w roku 1990.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Inauguration of Bayside Sports Complex Facilities – komunikat prasowy Ministerstwa Dziedzictwa, Kultury, Młodzieży i Sportu Gibraltaru, 26.10.2005