Przejdź do zawartości

Wścieklica zwyczajna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wścieklica zwyczajna
Myrmica rubra[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Robotnica wścieklicy zwyczajnej
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

żądłówki

Nadrodzina

osy

Rodzina

mrówkowate

Podrodzina

Myrmicinae

Plemię

Myrmicini

Rodzaj

Myrmica

Gatunek

wścieklica zwyczajna

Wścieklica zwyczajna (Myrmica rubra) – gatunek mrówki z podrodziny Myrmicinae, o północnopalearktycznym zasięgu występowania.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje bardzo powszechnie w różnorodnych środowiskach: od umiarkowanie wilgotnego po bardzo wilgotne. Wścieklica zwyczajna jest najbardziej wilgociolubnym z występujących w Europie gatunków mrówek z rodzaju Myrmica. Spotykana w lasach pod korzeniami drzew, kamieniami, korą próchniejących drzew. Gniazduje także w glebie, kępach traw, czy płatach mchu. W miastach spotkać można ją na przykład pod próchniejącymi starymi deskami, kamieniami.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Nie zakłada stałych gniazd lecz często zmienia miejsce. Jej kolonie są zwykle poliginiczne liczące kilka tysięcy robotnic. W jednym gnieździe znajduje się kilka królowych. W Polsce lot godowy odbywa się w sierpniu i wrześniu. Młoda królowa zakłada gniazdo w sposób częściowo klasztorny, bądź poprzez dołączenie do już istniejącej kolonii poliginicznej. Poczwarki wścieklicy są nagie, gdyż nie zamykają się w kokonach jak u większości mrówek. Larwy często karmione są przez położenie na kawałkach upolowanych owadów. Żywią się także spadzią i nektarem (zwłaszcza baldaszkowatych). Mrówka ta znana jest z bolesnych użądleń, które mogą się zdarzyć w przypadku niszczenia gniazda. Gatunek bardzo agresywny.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

U wścieklicy zwyczajnej wyodrębniono 4 podgatunki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Myrmica rubra, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]