W Orient Expressie bez zmian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

W Orient Expressie bez zmian (ang. All Quiet on the Orient Express) – powieść brytyjskiego pisarza Magnusa Millsa z 1999. Polskie tłumaczenie tej książki ukazało się w 2003 (tłumaczem był Paweł Laskowicz).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Książka traktuje o zagadnieniu wtapiania obcych przez lokalną, wiejską społeczność. Akcja rozgrywa się na angielskiej prowincji. Główny bohater nie opuszcza kempingu po zakończeniu sezonu turystycznego. W planach ma pozostać tam jeszcze kilka dni i przygotować się do wyprawy do Indii. Zamiast tego zaprzyjaźnia się z panem Parkerem – właścicielem kempingu i zaczyna wykonywać dla niego drobne prace gospodarcze, w zamian otrzymując wyżywienie i mieszkanie. Z czasem poznaje innych przedstawicieli lokalnej społeczności, m.in. panów Deakina i Pickthalla. Coraz więcej czasu spędza w miejscowym pubie Juczny Koń. W miarę upływu czasu znaczenie głównego bohatera rośnie, zaczyna wykonywać coraz ważniejsze czynności, a w końcu zostaje obwoźnym sprzedawcą mleka, ku radości sąsiadów.

Powieść opisuje proces wrastania w lokalną społeczność z charakterystycznym dla Millsa groteskowym, miejscami czarnym, humorem. Nie brak tu elementów makabry, ale sformułowanej w sposób lakoniczny i zwyczajny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Słowo wstępne do: Magnus Mills, W Orient Expressie bez zmian, Wydawnictwo Zysk i Spółka, Poznań, 2003, ​ISBN 83-7298-269-4