Waiomys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waiomys
Rowe, Achmadi i Esselstyn, 2014
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd myszokształtne
Nadrodzina myszowe
Rodzina myszowate
Podrodzina myszy
Rodzaj Waiomys
Gatunek Waiomys mamasae
Zasięg występowania
Mapa występowania

Waiomysmonotypowy rodzaj owadożernych gryzoni z rodziny myszowatych, zamieszkujących indonezyjską wyspę Celebes na Oceanie Spokojnym. Jedynym przedstawicielem rodzaju jest Waiomys mamasae. Pojedynczy okaz samca został schwytany w 12 maja 2012 koło góry Gandangdewata, w rejonie miasta Mamasa w środkowo-zachodniej części wyspy. Gryzoń pływał w płytkim, rwącym górskim strumieniu. Nowe odkrycie zostało po raz pierwszy naukowo opisane na łamach Zootaxa w 2014 roku[1].

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Nazwa rodzajowa Waiomys jest połączeniem słowa „wai” o znaczeniu „woda”, z greckim mys, i stanowi aluzję do pół-wodnego stylu życia zwierzęcia. Epitet gatunkowy mamasae jest eponimem mającym na celu upamiętnienie miasta Mamasa, w pobliżu którego schwytano pierwszy okaz[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ciało Waiomys mamasae (długość – tułowia wraz z głową – holotypu: 288 mm) w części grzbietowej jest pokryte miękkim, cienkim, gęstym futrem o wybarwieniu szaro-brązowym, zaś w części brzusznej jasnoszarym. Zwierzę ma długi ogon (159 mm), który z wierzchu jest pozbawiony owłosienia, zaś od strony dolnej pokryty jest białym włosem. Oczy gryzonia są małe, krótkie uszy (18,33 mm), z wierzchu niemal całkowicie pokryte futrem. Na pysku rosną włosy czuciowe. Tylne stopy są długie. Siekacze są wąskie, w płaszczyźnie zewnętrznej wybarwione na kolor jasnopomarańczowy. Żuchwa i szczęka mają po 3 pary zębów trzonowych. Masa ciała holotypu: 64 g[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kevin C. Rowe, Anang S. Achmadi i Jacob A. Esselstyn. Convergent evolution of aquatic foraging in a new genus and species (Rodentia: Muridae) from Sulawesi Island, Indonesia. „Zootaxa”. 3815 (4), s. 541–564, 2014. Magnolia press. DOI: 10.11646/zootaxa.3815.4.5. ISSN 1175-5334 (ang.).