Waleryj Drako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Waleryj Drako
Валерый Драко
Pełne imię i nazwisko

Waleryj Uładzimirawicz Drako

Data i miejsce urodzenia

19 maja 1946
Saŭkowa

Deputowany do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji
Okres

od 27 listopada 1996
do 21 listopada 2000

Poprzednik

stanowisko utworzone

Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres

od 3 maja 1996
do 9 stycznia 2001
(od 27 listopada 1996 nie uczestniczył w pracach)

Przynależność polityczna

frakcja komunistów

Następca

wybory nie odbyły się

Waleryj Uładzimirawicz Drako (biał. Валерый Уладзіміравіч Драко[a], ros. Валерий Владимирович Драко, Walerij Władimirowicz Drako) – białoruski polityk, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji, w latach 1996–2000 deputowany do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W drugiej turze uzupełniających wyborów parlamentarnych 10 grudnia 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji z dzierżyńskiego okręgu wyborczego nr 230 miasta Mińska. Początkowo jednak nie został zarejestrowany przez centralną komisję wyborczą i dopiero po rozpatrzeniu odwołania 3 maja 1996 roku zaprzysiężono go na deputowanego[1]. Należał do frakcji komunistów. Od 3 czerwca był członkiem grupy roboczej Rady Najwyższej ds. współpracy z parlamentem Rzeczypospolitej Polskiej[2]. Poparł dokonaną przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjną i częściowo nieuznaną międzynarodowo zmianę konstytucji. 27 listopada 1996 roku przestał uczestniczyć w pracach Rady Najwyższej i wszedł w skład utworzonej przez prezydenta Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji[3]. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2001 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Валеры Уладзімеравіч Драка (czyt. Walery Uładzimierawicz Draka).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]