Waran karłowaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waran karłowaty
Varanus brevicauda[1]
(Boulenger, 1898)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina waranowate
Rodzaj Varanus
Gatunek waran karłowaty

Waran karłowaty, waran karzełkowaty, waran krótkoogonowy (Varanus brevicauda) – gatunek gada z rodziny waranów. Jest najmniejszym spośród wszystkich waranów.

Opis 
Jak wszystkie warany ma długą szyję i dobrze rozwinięte kończyny, każda zakończona pięcioma palcami, silne pazury i potężny ogon, który nie podlega autotomii. Ubarwienie zazwyczaj brązowooliwkowe z jaśniejszymi oczkami. Ogon jest krótszy od połowy ciała.
Rozmiary 
Długość do 20 cm
Masa ciała 8–10 g.
Biotop 
Preferuje suche tereny porośnięte australijską trawą Spinifex.
Pokarm 
głównie owady i inne stawonogi, mniejsze jaszczurki jeśli tylko będzie w stanie je przełknąć przez swoje rozciągliwe szczęki pozwalające na przełknięcie zdobyczy większej od ich głowy.
Behawior 
Większość życia spędza samotnie, zamieszkuje nory. Aktywny w ciągu dnia. Chociaż ma bardzo dobre zmysły wzroku i słuchu to większość informacji czerpie dzięki narządowi Jacobsona, chemicznemu węchowi, któremu dostarczają informacji dotykając ustawicznie ziemi rozdwojonym językiem.
Rozmnażanie 
Samica składa do jam w ziemi od 1 do 4 jaj. Wylęg następuje zależnie od temperatury po 70 do 100 dniach. Wylęgłe warany ważą około 1 do 2 gramów i mają tylko 2,5 do 5 cm długości. Dojrzałość płciową osiągającą w okresie po roku do półtora.
Występowanie 
Zachodnia Australia


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Hanna Dobrowolska: Gady. Warszawa: Państwowe Wydaw. Naukowe, 1981. ISBN 83-01-00957-8.
  2. Włodzimierz Juszczyk: Gady i płazy. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986. ISBN 83-214-0464-2.