Wesele Galiczkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tradycyjny taniec podczas Wesela Galiczkiego
Muzykanci podczas wesela w 1930

Wesele Galiczkie (maced. Галичка свадба) – coroczny zwyczaj zaślubin odbywający się w macedońskiej wiosce Galicznik, położonej w górach w Parku Narodowym Mavrovo, w paśmie górskim Bistra, 1400 m. n.p.m.[1][2]

Wesela w tej wiosce tradycyjnie odbywały się w święto św. Piotra obchodzone 12 lipca. Zdarzało się, że jednego dnia było aż 50 wesel. Wesela trwały przez cały tydzień. Legenda głosi, że muzykę było słychać aż w Albanii. Na weselu panna młoda miała na sobie nawet kilka kilogramów złota co świadczyło o bogactwie rodziny. W muzeach stroje są zachowane do dziś, a niektóre rodziny przekazują stroje z pokolenia na pokolenie[2].

Aby ocalić od zapomnienia zwyczaj, począwszy od 1963 roku, co roku na świętego Piotra odbywa się impreza we wsi Galicznik, gdzie z oryginalnymi zwyczajami i obrzędami zawierają małżeństwo narzeczeni. Wedle dawnych obyczajów może wtedy wziąć ślub kilka par. Jest tylko jeden warunek – jedno z narzeczonych musi być rodem z Galicznika[1][3].

Ceremonia odbywa się przy dźwiękach uderzeń w bębny i gwizdu fujarek, śpiewa się i gra oryginalne ludowe pieśni i tańczy ludowe tańce - ora, w tym najpiękniejsze macedońskie oro – Teszkoto, ciężkie. Piękno wesela uzupełniają tradycyjne stroje pana młodego i gości weselnych, a także znany i sławny Galiczki strój panny młodej, wykonany z precyzją i dokładnością. Kostiumy są najczęściej pozostawiane są po uroczystości jako dziedzictwo[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Macedonia – w bałkańskim tyglu.. Podróże.pl. [dostęp 2019-04-23].
  2. a b Co warto zwiedzić będąc w Parku Narodowym Mavrovo. Omacedonii. [dostęp 2019-04-23].
  3. a b Wesele Galiczkie. Macedonia Timeless. [dostęp 2019-04-23].