Wielka Huczawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka Huczawa 1 km na zachód od Wyżnich Hag

Wielka Huczawa, również Huczawa Popradzka (słow. Veľký Šum[1], Veľká Hučava, Popradská Hučava, Veľký Rinčový potok, niem. Großer Rauschbach, węg. Nagy-Zúgó-patak) – główny ciek wodny Doliny Wielkiej Huczawy w słowackich Tatrach Wysokich. Źródła potoku znajdują się nieco na południe poniżej Przełęczy pod Osterwą. Potok przecina Drogę Wolności w odległości ok. 1 km na zachód od Wyżnich Hag. Największym dopływem Wielkiej Huczawy jest Mała Huczawa, która wpada do niej na południowy zachód od Wyżnich Hag. W okolicach spiskiej wsi Stwoła Wielka Huczawa wpada do Popradu jako jego lewy dopływ.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony – znakowana czerwono Magistrala Tatrzańska na odcinku od Przełęczy pod Osterwą do Batyżowieckiego Stawu przechodzi nieco na północ od źródeł Wielkiej Huczawy. Czas przejścia: 1:40 h, z powrotem tyle samo[2].
 Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Internetowa mapa Słowacji. [dostęp 2013-01-20].
  2. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.