Wielki Trybecz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielki Trybecz
ilustracja
Państwo  Słowacja
Położenie Powiat Topolczany, Powiat Zlaté Moravce
Pasmo Trybecz
Wysokość 829 m n.p.m.
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Wielki Trybecz
Wielki Trybecz
Ziemia48°28′12″N 18°14′26″E/48,470000 18,240556

Wielki Trybecz (słow. Veľký Tríbeč, 829 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma górskiego Trybecz w Centralnych Karpatach Zachodnich, na terenie zachodniej Słowacji. Wznosi się w środkowej części pasma, ok. 5,5 km na zachód od wsi Zlatno. Przez szczyt biegnie granica powiatów Topolczany i Zlaté Moravce.

Tworzy rozłożysty masyw zbudowany z granitoidów, które zwłaszcza na południowych stokach tworzą interesujące formacje geomorfologiczne, w tym stare piargi i rumowiska skalne.

Stoki pokrywają gęste lasy liściaste. Sam wierzchołek jest wolny od lasu i roztacza się z niego panorama na południowy wschód. Na stokach Wielkiego Trybecza mają źródła potoki Drevenica, Dubnica i Čerešňový potok. Szczyt jest dostępny dla turystów.

Na szczycie znajdują się rozległe grodzisko – zabytek kultury łużyckiej z epoki brązu, z dobrze zachowanymi wałami ziemnymi. W ostatnich latach rozpoczęto tam badania archeologiczne. Obok resztki kamiennych murów dawnej pustelni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Babanová Vlasta, Brabec František i in.: Tríbeč. Pohronský Inovec. Turistický sprievodca ČSSR, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1983, b. ISBN;