Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Noun Project information icon 216932 cc.svg
Strona główna
Noun Project women icon 1186957 cc.svg
Uczestnicy i uczestniczki
Noun Project check icon 1596070 cc.svg
Stworzone i rozbudowane artykuły
Idea (89054) - The Noun Project.svg
Propozycje haseł
Noun Project Treasure Map 1460610 cc.svg
Dodatkowe wyzwanie edycyjne
List (89045) - The Noun Project.svg
Zasady konkursu
Noun Project knowledge icon 1677705 cc.svg
Materiały dla początkujących
Email (246377) - The Noun Project.svg
Kontakt

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. A kiedy porównano Wikipedię z encyklopedią Britannica, okazało się, że wśród brakujących wirtualnej encyklopedii biogramów znacznie więcej jest haseł o kobietach.

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu. Pomóż nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biografie i przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!

Akcja potrwa od 1 do 31 marca 2020. I mamy dla Was nagrody! W każdej z pięciu rund wybierzemy jedną osobę, która w tym czasie napisze najwięcej biogramów kobiet (zgodnie z zasadami konkursu) i podarujemy jej książkę Brakująca połowa dziejów Anny Kowalczyk z osobistą dedykacją autorki. A na koniec osoby, które wykazały się największą jakością pisanych haseł, dostaną po pakiecie konkursowych gadżetów. Co jeszcze? Osoby, które wykonają zadania w specjalnym wyzwaniu i napiszą hasła na zlecone tematy, otrzymają pocztówki-niespodzianki.

Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg

Jak możesz pomóc?

Noun Project revision icon 1067088 cc.svg

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

• Jeśli artykuł jest zbyt krótki – dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.

• Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.

• Sprawdź język haseł, dopracuj ortografię czy interpunkcję.

Noun Project quill icon 1182188 cc.svg

Napisz nowe hasło

Wybierz postać, o której chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczna!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To dość proste. Zerknij do naszej sekcji z materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wiki-debiut. Aha, nie zapomnij się pochwalić – wpisz swoje hasło na listę rezultatów.

Noun Project translation icon 24074 cc.svg

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet ma status Dobrego Artykułu? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Noun 33167 - Social media.svg

Pomóż nam promować to wydarzenie

Użyj mediów społecznościowych, żeby powiedzieć światu, że Wikipedia potrzebuje kobiet – zamieść post, tweet, notkę z linkiem do tej strony. Namów znajomych i znajome i wspólnie pomóżcie nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biogramy encyklopedycznych kobiet!

Noun Project Community icon 986471.svg

Weź udział w spotkaniu na żywo

Kolektyw Kariatyda Art+Feminism 13 marca 2020, godz. 16:00-20:00 w Barbara (ul. Świdnicka 8B, Wrocław).

Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa 30 marca 2020, godz. 17:00-20:00, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy (ul. Koszykowa 26/28, 00-950, Warszawa)