Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Operacja przeciw pancernikowi Bismarck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


[[Plik:Bundesarchiv Bild 193-04-1-26, Schlachtschiff Bismarck.jpg|left|100px]]
Aliancka '''[[Operacja przeciw pancernikowi Bismarck|operacja przeciw niemieckiemu pancernikowi Bismarck]]''' miała miejsce od 21 maja do 27 maja [[1941]] i towarzyszyła niemieckiej '''operacji ''Rheinübung''''' (19 maja – 1 czerwca 1941), mającej na celu zwalczanie alianckiej żeglugi na Atlantyku przez tenże pancernik. Zakończyła się ostatecznie zatopieniem „[[Bismarck (1939)|Bismarcka]]” w jego pierwszym rejsie bojowym, jednakże przed tym zatopił on w spektakularnej walce brytyjski krążownik liniowy HMS „[[HMS Hood (1918)|Hood]]”, uważany wówczas za symbol brytyjskiej potęgi morskiej. W operacji tej aktywny udział za sprawą niszczyciela [[ORP Piorun (1940)|ORP „Piorun”]] wzięła też [[Polska Marynarka Wojenna]]. Wśród następstw utraty „Bismarcka” było zarzucenie przez Niemców planów działań ofensywnych za pomocą pancerników, co wiązało się z utratą wiary [[Adolf Hitler|Hitlera]] w możliwości dużych okrętów nawodnych i z ograniczeniem przez niego samodzielności dowódcy niemieckiej marynarki wojennej Wielkiego Admirała [[Erich Raeder|Ericha Radera]] w dysponowaniu nimi. ''[[Operacja przeciw pancernikowi Bismarck|Czytaj więcej …]]''
Aliancka operacja przeciw niemieckiemu pancernikowi Bismarck miała miejsce od 21 maja do 27 maja 1941 i towarzyszyła niemieckiej operacji Rheinübung (19 maja – 1 czerwca 1941), mającej na celu zwalczanie alianckiej żeglugi na Atlantyku przez tenże pancernik. Zakończyła się ostatecznie zatopieniem „Bismarcka” w jego pierwszym rejsie bojowym, jednakże przed tym zatopił on w spektakularnej walce brytyjski krążownik liniowy HMS „Hood”, uważany wówczas za symbol brytyjskiej potęgi morskiej. W operacji tej aktywny udział za sprawą niszczyciela ORP „Piorun” wzięła też Polska Marynarka Wojenna. Wśród następstw utraty „Bismarcka” było zarzucenie przez Niemców planów działań ofensywnych za pomocą pancerników, co wiązało się z utratą wiary Hitlera w możliwości dużych okrętów nawodnych i z ograniczeniem przez niego samodzielności dowódcy niemieckiej marynarki wojennej Wielkiego Admirała Ericha Radera w dysponowaniu nimi. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2008-08-02[edytuj | edytuj kod]

Aliancka operacja przeciw niemieckiemu pancernikowi Bismarck miała miejsce od 21 maja do 27 maja 1941 i towarzyszyła niemieckiej operacji Rheinübung (19 maja - 1 czerwca 1941), mającej na celu zwalczanie alianckiej żeglugi na Atlantyku przez tenże pancernik. Zakończyła się ostatecznie zatopieniem "Bismarcka" w jego pierwszym rejsie bojowym, jednakże przed tym zatopił on w spektakularnej walce brytyjski krążownik liniowy HMS "Hood", uważany wówczas za symbol brytyjskiej potęgi morskiej. W operacji tej aktywny udział za sprawą niszczyciela ORP "Piorun" wzięła też Polska Marynarka Wojenna. Wśród następstw utraty "Bismarcka" było zarzucenie przez Niemców planów działań ofensywnych za pomocą pancerników, co wiązało się z utratą wiary Hitlera w możliwości dużych okrętów nawodnych i z ograniczeniem przez niego samodzielności dowódcy niemieckiej marynarki wojennej Wielkiego Admirała Ericha Radera w dysponowaniu nimi.