Wikipedia:Atlas wikipedystów/województwo warmińsko-mazurskie/Maraton edycyjny w Elblągu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W zabytkowej Bibliotece Elbląskiej będziemy pisać hasła o zabytkach Elbląga. I nie tylko :)

18 listopada 2017 o godzinie 11. rozpoczął się maraton edycyjny w Elblągu poświęcony temu miastu, jego historii i teraźniejszości, a także ważnym postaciom związanym z miastem i jego okolicami. Impreza odbędzie się w sali wypożyczalni Biblioteki Elbląskiej. To pierwszy maraton edycyjny w historii Elbląga.

Impreza ma charakter otwarty, wstęp wolny. Zachęcamy uczestników do przybycia z własnymi komputerami, w razie czego na miejscu dostępnych będzie także dziesięć dodatkowych komputerów do wykorzystania.

Propozycje tematów[edytuj | edytuj kod]

Maraton nie ma ograniczenia tematycznego, ale chcielibyśmy, by tworzone hasła miały związek z Elblągiem. Na miejscu będzie dostęp do zasobów biblioteki (tu link do katalogu). Jeśli masz pomysł na hasło, na którego powstaniu/rozbudowie szczególnie Ci zależy - dopisz je poniżej.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Imprezę zorganizowała pani Małgorzata Krasowska z I LO w Elblągu, z wielką pomocą władz Biblioteki Elbląskiej (a zwłaszcza pani Renaty, szefowej czytelni). Od sponsora uzyskaliśmy kilka dużych pizz, I LO zasponsorowało ciasta, biblioteka - kawę, herbatę i gościnne progi swojej ultranowoczesnej czytelni. Wkład Stowarzyszenia Wikimedia Polska to w zasadzie moja obecność, plus koszty dwóch biletów kolejowych (z i do Warszawy).

Jak na maratony edycyjne - imprezę można uznać za udaną. Przewinęło się w sumie ok. 12 osób, z czego siedmioro ostatecznie tworzyło/uzupełniało hasła (sześć osób zalogowanych i jedna spod IP). Niestety, nie dopisali wikipedyści (z osób z większym stażem był tylko piszący te słowa Halibutt, zdalnie nieco pomógł też Braniewiak). Na miejscu bibliotekarze przygotowali świetny zestaw książek o historii i teraźniejszości Elbląga, w tym wiele pozycji słabo dostępnych w innych miastach. Mieliśmy też dostęp do czytelnianych komputerów (Mac i PC). Imprezę rozpoczęło ekspresowe (30 minut) szkolenie z edytowania haseł. Następnie zabraliśmy się do roboty. Efekty tej pracy najłatwiej sprawdzić przez Centrum Programów i Wydarzeń (o tutaj link bezpośredni). Powstały m.in. artykuły o Placu Słowiańskim (zgłoszony do Czywiesza), Szpitalu św. Jerzego (j.w.), 381 Dywizji Strzeleckiej (uczestniczyła w walkach o miasto w 1945) i Gimnazjum Elbląskie (CzyWiesz). Udało się także rozbudować szereg haseł o miejscach i osobach związanych z Elblągiem (choćby informację o parku Bażantarnia). Jeden z uczestników podzielił się dwoma zdjęciami sztuki w przestrzeni publicznej Elbląga (a jest tam tego sporo), a już po zakończeniu imprezy wgrywa kolejne.

Niezależnie od urobku na wiki, impreza odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach[1], więc jeśli ktoś kiedyś będzie miał ochotę zorganizować kolejny maraton w Elblągu - może liczyć na już przetarte szlaki //Halibutt 11:42, 20 lis 2017 (CET)

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Listę uczestników aktywnie edytujących (poza jednym IPkiem) można znaleźć w Centrum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista odnośników dostępna tutaj