Wikipedia:BATUTA 2014/Komunikat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo akcji stało się też symbolem współpracy wikipedystów

5 maja w polskojęzycznej Wikipedii rusza BATUTA, czyli „Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów”. Jej celem jest zwiększenie wiarygodności największej internetowej encyklopedii. Wikipedyści będą poprawiali artykuły, w których brakuje przypisów odsyłających do wcześniej opublikowanych, rzetelnych źródeł wiedzy.

W Wikipedii obowiązuje zakaz przedstawiania informacji, opinii, argumentów, doświadczeń i wyników badań, które nie zostały wcześniej opublikowane w wiarygodnych źródłach. Takimi źródłami są publikacje recenzowane, serwisy internetowe instytucji naukowych, państwowych i organizacji pozarządowych, w dalszej kolejności rzetelnie publikacje i bazy danych, a pomocniczo pozostałe wiarygodne witryny internetowe.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, kluczowa jest weryfikacja informacji podanych w Wikipedii, dopiero drugim celem jest dodawanie bibliografii i przypisów. Jak głosi jedna z zasad Wikipedii,

czytelnicy Wikipedii powinni mieć możliwość sprawdzenia, czy zamieszczone tu materiały zostały wcześniej opublikowane przez wiarygodne źródła. Autorzy artykułów powinni zapewnić źródła dla cytatów oraz dla wszelkich informacji, które są lub mogłyby zostać zakwestionowane. W przeciwnym przypadku takie materiały mogą zostać usunięte.

Bibliografia i przypisy w Wikipedii pełnią kilka ról: zwiększają wiarygodność tej encyklopedii, zapoznają czytelnika z godnymi polecenia pozycjami na dany temat, ponadto dowodzą, że wikipedyści nie mogą podawać niczego, co nie zostało wcześniej opublikowane, a także ograniczają niebezpieczeństwo naruszenia praw autorskich.

W polskojęzycznej Wikipedii jest ponad milion artykułów, z czego ok. 40% ma przypisy. 45 tys. artykułów opatrzonych jest komunikatem z informacją o tym, że należy uzupełnić w nich źródła podanych informacji. To tylko wskazówka dla wikipedystów, ponieważ każdy dowolnie wybiera tryb pracy i wyszukuje artykuły, które poprawia.

Zadeklarowało się już kilkudziesięciu uczestników akcji, liczba ciągle rośnie. BATUTA 2014 będzie trwała do końca maja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Szymon „Tar Lócesilion” Grabarczuk
Członek Stowarzyszenia Wikimedia Polska
tel: (+48) 516 272 520
e-mail: tar.locesilion@gmail.com
Paweł Zienowicz
Rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska
tel: (+48) 515 235 656
e-mail: pawel.zienowicz@wikimedia.pl

Materiały[edytuj | edytuj kod]

Logotypy:

Informacje:

Public domain Uwaga: Powyższy tekst dostępny jest w domenie publicznej, co oznacza, że wolno cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła.