Wikipedia:GDJ/Strona główna/Debata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Reforma strony głównej

Jedną z inicjatyw, uznanych na GDJ 2007 (co zostało też podkreślone w następnym roku), za ważne i potrzebne, była zmiana wyglądu strony głównej. Od tego czasu kilku wikipedystów w różnych miejscach również podkreślało, że pewne zmiany powinny nastąpić. Zmiany powinny wydatniej zachęcać do czytania, a w szczególności do włączenia się w prace nad edytowaniem Wikipedii, jak również zwrócić uwagę na istnienie projektów siostrzanych. Na stronie GDJ/Strona główna zostały zebrane dotychczasowe propozycje wyglądu nowej strony głównej. Jednakże, co widać w dyskusji, toczone przed ponad rokiem debaty, w których starano się wypracować wspólne stanowisko, okazały się nieskuteczne. Żaden nowy projekt nie wzbudził powszechnego uznania. Część wikipedystów uznała, że dotychczasowy wygląd strony głównej jest odpowiedni i nie powinien być zbyt często zmieniany, ewentualnie należy wprowadzić drobne poprawki. Temat znalazł się w martwym punkcie, entuzjazm rozmówców osłabł, a prace zostały wstrzymane. Dyskusje od tego czasu były prowadzone w kilku miejscach i są rozproszone (kawiarenka, strony dyskusji SG czy poszczególnych wikipedystów, listy dyskusyjne, wikiprojekty itd.).

Temat zawartości i wyglądu strony głównej jest bardzo trudny. Koncepcje wikipedystów bywają diametralnie różne. Trudno jednemu wikipedyście lub grupie wikipedystów przekonać do jednego pomysłu całą społeczność, a może po prostu w tej materii konsensus nie jest możliwy. Dlatego aby wyjść z tego impasu, powstała inicjatywa konkursu na wygląd strony głównej.

Mamy nadzieję, że to, czego nie udało się do tej pory ruszyć, teraz uda się zrealizować. Przykuta, Wiktoryn

Harmonogram prac[edytuj]

  1. Do końca czerwca wikipedyści będą przedstawiać swoje pomysły na to, co i w którym miejscu powinno się znaleźć, aby strona główna bardziej zachwalała wikipediowe artykuły i zachęcała do aktywnego udziału w projekcie jak i siostrzanych. Celem tej burzy mózgów jest wypracowanie pierwszych wskazówek dla autorów projektów. W trakcie trwania debaty każdy wikipedysta może wyrazić swoje zdanie. Od biorących udział w dyskusji na stronie dyskusji oczekuje się, że swoje zdania będą uzasadniać, aby być lepiej zrozumianym. Przyjmujemy jednak wszystkie pomysły, a potem dopiero będziemy je oceniać.
  2. W lipcu, sierpniu i we wrześniu (do końca etapu selekcji) autorzy projektów będą zgłaszać swoje prace wraz z uzasadnieniem swojej koncepcji. Każdy autor będzie mógł zgłosić nieskończenie wiele projektów, nawet nieznacznie różniących się od siebie. Społeczność będzie je oceniać, dając autorom kolejne wskazówki. Tu warto sięgać do swoich własnych pomysłów – może się okazać, że w trakcie prac powstanie fuzja. Oczywiście warto pracować w grupie.
  3. 12 lub 13 września na GDJ w Trójmieście odbędzie panel dyskusyjny poświęcony kwestii wyglądu strony głównej. W jego trakcie zostaną omówione zgłoszone projekty. Dyskusja będzie też jedną z ostatnich okazji zgłoszenia nowych pomysłów koncepcji strony głównej.
  4. W dniach 21–27 września (6:00 CET) odbędzie się wstępna selekcja projektów. Do głównego głosowania zakwalifikowane zostaną te prace, które na etapie selekcji zdobędą minimum 10 głosów poparcia. W dniach 28 września–11 października społeczność Wikipedii będzie wybierać projekt strony głównej. Zostanie nim ten pomysł, za którym opowie się najwięcej wikipedystów. W obydwu turach głosowania każdy wikipedysta spełniający formalne warunki uprawniające do głosowania będzie mógł zagłosować na wszystkie projekty, które przypadną mu do gustu.

Uwaga! Powyższy scenariusz wcale nie musi zostać zrealizowany. W Wikipedii szczególnie cenione jest podejmowanie decyzji w drodze konsensusu. Jeżeli więc powstanie projekt, który zdobędzie szerokie poparcie społeczności, cała procedura zostanie anulowana.

Pomysły i uwagi[edytuj]