Wikipedia:Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą/Wolne Podręczniki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wolne podręczniki szkolne - nowy projekt Fundacji Nowoczesna Polska[edytuj | edytuj kod]

Wolne Podręczniki [1] to projekt zainspirowany i pragnący współpracować z Wikipedią.

Pomysł, że szkolne podręczniki mogłyby być tworzone tak, jak Wikipedia (a więc pisane w sieci i rozpowszechniane na wolnej licencji) nie jest nowy, ale jak dotąd tylko w Republice Południowej Afryki udało się takie podręczniki stworzyć. Fundacja Nowoczesna Polska - znana m. in . z programu Ikonk@ - właśnie rozpoczęła prace nad uruchomieniem takiego programu w Polsce. Pod adresem WP [2] na razie jest tylko strona-wizytówka, ale trwają intensywne prace nad systemem informatycznym i - o wiele ważniejszym - społecznym. Jednocześnie ruszyła akcja medialna “1% podatku na Wolne Podręczniki” - dzięki przeznaczeniu 1% swojego podatku możecie wspomóc i przyspieszyć prace nad wolnymi, dostępnymi i tanimi podręcznikami dla 6 milionów polskich dzieci. Więcej informacji na stronie WP [3].


Wolne Podręczniki potrzebują instytucji

Wolne Podręczniki tym różnią się od Wikipedii, że nie mogą powstawać wyłącznie w spontaniczny sposób. Większość prac nad podręcznikami będzie się odbywać publicznie, na otwartym dla wszystkich portalu wiki, ale w przypadku książek przeznaczonych dla szkół obowiązują specyficzne, szczegółowe wymagania dotyczące zarówno ustalanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki minimum programowego, jak i wyboru metodologii nauczania. Dlatego nad Wolnymi Podręcznikami będą pracować specjaliści i metodolodzy, a napisane już podręczniki zanim trafią do uczniów w formie drukowanej czy elektronicznej będą przechodzić rygorystyczny proces recenzyjny. Rolą Fundacji Nowoczesna Polska jest zapewnienie odpowiedniej równowagi pomiędzy tym, co oddolne, twórcze i wynikające z potrzeb nauczycieli, a tym co musi być narzucone z powodu wymagań formalnych stawianych podręcznikom.


Wolne Podręczniki są tańsze

Głównym powodem powstania projektu Wolne Podręczniki są nienormalnie wysokie ceny istniejących książek (komplet do 1 klasy liceum to koszt ok. 350 PLN!). Szacunki Fundacji Nowoczesna Polska mówią, że dzięki wolnym licencjem pozwalającym na drukowanie i kopiowanie podręczników każdemu ten koszt da się obniżyć od 50% w przypadku tradycyjnych książek papierowych do sum wyrażanych w groszach w przypadku podręczników w formie elektronicznej - na płycie CD lub dostępnych w sieci. Rocznie państwo polskie wydaje miliony złotych na dofinansowanie podręczników dla najbiedniejszych rodzin, ale to są rozwiązania doraźne. Wolne Podręczniki to rozwiązanie trwałe: raz opublikowane na wolnej licencji będą mogły być rozpowszechniane bez ograniczeń - zarówno przez komercyjnego wydawcę, fundacje wspomagające szkoły, jak i same gminy dla swoich szkół.


Wolne Podręczniki są lepsze

Równie ważny jest aspekt merytoryczny: istniejące podręczniki często tworzone są bez klucza metodycznego, przekazują wiedzę encyklopedyczną, a nie umiejętności, nie odpowiadają na potrzeby nauczycieli. Podręczniki tworzone przez pracujące w internecie grupy wolontariuszy będą miały także modułową budowę pozwalającą na łatwe dostosowanie ich do potrzeb danej szkoły czy programu nauczania. Wolna licencja GFDL (kompatybilna z Wikipedią) zdejmując ograniczenia prawa autorskiego pozwalają także na szybkie wprowadzanie niezbędnych poprawek i aktualizacji oraz dodawanie nowych, lepszych materiałów edukacyjnych.


Fundacja Nowoczesna Polska ma odpowiednie doświadczenie

Od lat prowadzimy duże programy edukacyjne. W ramach projektu Ikonka do setek szkolnych bibliotek na Podlasiu dostarczyliśmy sprzęt komputerowy i połączenie z internetem, dzięki czemu uczniowie uzyskali dostęp do ogromnych zasobów światowej sieci. W ramach programu Nauczanie dla przyszłości przeszkoliliśmy tysiące nauczycieli w zakresie korzystania z komputera w celach edukacyjnych Prezesem Fundacji Nowoczesna Polska i szefową projektu Wolne Podręczniki jest Jolanta Lipszyc, dyrektorka renomowanego LXIV LO im. Witkacego w Warszawie i prezeska Towarzystwa Szkół Twórczych zrzeszającego najlepsze polskie licea i gimnazja.

Jarosław Lipszyc Dyskusja
wiceprezes Fundacji Nowoczesna Polska

Wyjaśnienie[edytuj | edytuj kod]

  • Wczoraj na kanale irc.wikimedia.pl odbyła się rozmowa na temat Wolnych Podręczników z udziałem gości: Jarosława Lipszyca i drugiego Pana (niestety nie pomnę nazwiska) - był to Władysław Majewski prezez ISOC Polska (przyp. WarX). Padło pytanie o cel tej rozmowy, Jarosław Lipszyc (znany zresztą na Wikipedii, pierwsze wystąpienie w telewizji w programie Kawa czy herbata promujące Wikipedię odbyło się z udziałem Pawła Wimmera i właśnie Jarosława Lipszyca) odpowiedział, że chodzi o wzajemne poznanie się, nawiązanie kontaktów, poruszano możliwości i ewentualności wzajemnej współpracy czy wykorzystywania materiałów. Na pewno nie było celem wczorajszej rozmowy kwestowanie na wikipedii. List, który zamieścił autor (ja na jego prośbę rozpowszechniałam później na wszystkich projektach) był standardowym listem, jakim Fundacja posługuje się w kontaktach z innymi, dlatego jest w nim mowa o pieniądzach. List mogliśmy skrócić, ale ze względu na późną porę ani ja, ani Derbeth (bo chyba tylko my dwoje dotrwaliśmy do końca, kilka osob jeszcze było, ale nie uczestniczyli w rozmowie) nie podjęliśmy się tego. Pewnie wówczas wygladałby inaczej, Jarosław Lipszyc zostawił nam wolną rękę co do obróbki listu.

W ogóle mam takie przemyślenia, że w ksenofobiczny sposób podchodzimy często do innych, którzy mają taki sam cel jak my: też chcą coś napisać i dać innym. Wydaje mi się, że nie na miejscu jest mówić wówczas o konkurencyjności. To tak na marginesie, ale wątek jako taki wart jest rozwięcia :-) Jadwiga 16:14, 3 mar 2006 (CET)[odpowiedz]

  • Jeśli podejście ksenofobiczne zarzucasz Poprzesowi, który usiłował wrzucić ten temat na SdU, to sądzę, że powodowała nim słuszna w mojej opinii niechęć do czytania w Barze o kwestach. Piszesz, że rzecz dotyczy nawiązania kontaktów. Ale odezwa powyżej dotyczy pieniędzy i stąd reakcja. Skoro p. Lipszyc zezwolił na przeredagowanie tej odezwy, to proponuję wyedytować z niej wątki finansowe i wtedy będzie miło i poznawczo. Bansp 17:12, 3 mar 2006 (CET)[odpowiedz]
  • Usunalem wezwania, zostawilem info o tym ze zacelismy taka akcje. Rekrutacja 19:14, 3 mar 2006 (CET)[odpowiedz]
  • To jest typowa prośba o wsparcie finansowe pomimo oświadczenia rekrutacji ("dzięki przeznaczeniu 1% swojego podatku możecie wspomóc i przyspieszyć prace nad wolnymi, dostępnymi i tanimi podręcznikami dla 6 milionów polskich dzieci") i reklama fundacji. Z pewnością wikipedyści biorą poza Wikipedią udział w wielu różnych działaniach wartych wsparcia, ale to nie znaczy, że powinni nas tu namawić do finasowania ich. W tej chwili w Polsce kilka tysięcy stowarzyszeń użyteczności publicznej walczy o 1% z podatku dochodowego. Wciąganie w to Wikipedii i udostępnianie forum dla kwesty i reklamy jednej z nich jest nadużyciem zaufania wobec Wikipedii. popszes 23:12, 3 mar 2006 (CET)[odpowiedz]