Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Biologia UW

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Od kilku lat w ramach zajęć z informatyki dr Miłosława Sokół szkoli wszystkich studentów Wydziału Biologii UW z praktycznego pisania haseł Wikipedii. Efektem pracy tych warsztatów jest praca domowa w postaci rozwinięcia hasła o treść i przypisy, z których studenci korzystali podczas pisania pracy zaliczeniowej. Lista haseł z pierwszych lat trudna jest do odtworzenia.

W 2015 Stowarzyszenie Wikimedia Polska wsparło projekt akademicki wykładem na temat Wikipedii, Wikispecies i haseł na tematy biologiczne (wykład prowadził Halibutt).

W 2016 wsparcie rozwinęło się do wykładu (10 marca, prowadził Marek Mazurkiewicz) oraz trzech dni intensywnych, półtoragodzinnych ćwiczeń praktycznych (21-23 marca; Halibutt z wydatną pomocą Aegisa).

W 2017 wykład 9 marca poprowadziła Gytha, a zajęcia praktyczne 20 i 22 marca poprowadził ponownie Halibutt. W tej edycji, zgodnie z sugestią uczestników Wikiprojektu Biologia, studenci skupili się na tworzeniu haseł najbardziej potrzebnych: najczęściej odwiedzanych lub najczęściej linkowanych z już istniejących artykułów.

W 2018 roku wykład 15 marca poprowadził Jacek Fink-Finowicki. Warsztaty 19 i 21 marca prowadzili: Soldier of Wasteland (poniedziałek i środa) z pomocą Gythy, Klarqi, Natali Szafran-Kozakowskiej i Rosewood. W warsztatach wzięło udział 107 osób, z których część pracowało w parach (zatem nie wszystkie osoby utworzyły własne konta w Wikipedii).

Informacje na temat opracowywanych haseł, listy uczestników itd. można znaleźć w poszczególnych zakładkach na tej stronie. Więcej informacji o samych warsztatach można uzyskać także na stronie Stowarzyszenia Wikimedia Polska: Wikipedia dla zaawansowanych… biologów.