Wikipedia:Propozycje kryteriów encyklopedyczności/politycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poniższa strona prezentuje informacje na temat encyklopedyczności artykułów związanych z biografiami polityków i samorządowców.

Za autoencyklopedycznych ze względu na pełnioną funkcję uznaje się polityków:

Polska Cały świat
prezydent RP głowa państwa
kandydat na prezydenta RP (zarejestrowany – czyli taki, który złożył 100 000 podpisów) kandydat na głowę państwa, biorący udział w wyborach powszechnych lub pośrednich (z wyłączeniem prawyborów)
premier szef rządu
minister członek rządu / gabinetu
podsekretarz/sekretarz stanu zastępca ministra lub (w państwach opartych na modelu westminsterskim) minister nie wchodzący w skład gabinetu
poseł członek parlamentu
senator
członek Parlamentu Europejskiego członek Parlamentu Europejskiego
wojewoda szefowie władzy wykonawczej jednostek administracyjnych pierwszego rzędu oraz ich zastępcy (a w przypadku równoległego istnienia administracji rządowej i samorządowej na tym szczeblu, jak np. w Polsce, szefowie obu tych administracji i ich zastępcy)
wicewojewoda
marszałek województwa
wicemarszałek województwa
członek zarządu województwa członek wykonawczego ciała kolegialnego działającego u boku szefa władzy wykonawczej w jednostce administracyjnej pierwszego rzędu (np. członkowie rządów części składowych federacji, jak w Niemczech, Indiach czy Australii)
szef partii politycznej, która:
  • posiada minimum trzech parlamentarzystów lub
  • zdobyła minimum 1% w wyborach do Sejmu bądź Parlamentu Europejskiego
  • wystawiła kandydatów we wszystkich okręgach do Sejmu bądź Parlamentu Europejskiego (ewentualnie jedno i drugie lub jedno dwa razy)
szef partii politycznej, która
  • posiada minimum trzech parlamentarzystów
  • zdobyła minimum 1% w wyborach do parlamentu krajowego lub Parlamentu Europejskiego
  • wystawiła kandydatów we wszystkich okręgach do parlamentu krajowego lub Parlamentu Europejskiego
prezydent miasta

burmistrz gminy miejskiej lub miejsko-wiejskiej liczącej powyżej 40 tys. mieszkańców

szef władzy wykonawczej w mieście / jednostce terytorialnej liczącej ponad 0,1% populacji państwa

W przypadku samorządowców – szefów władzy wykonawczej w mniejszych jednostkach terytorialnych, silnymi przesłankami za encyklopedycznością jest ich wielokadencyjność.

Polska Cały świat
burmistrz / wójt gminy liczącej 20–40 tys. mieszkańców, pełniący swój urząd przez co najmniej dwie kadencje szef władzy wykonawczej mieście / jednostce terytorialnej liczącej 0,05 do 0,1% populacji państwa, pełniący swój urząd przez co najmniej dwie kadencje
burmistrz / wójt gminy liczącej 10–20 tys. mieszkańców, pełniący swój urząd przez co najmniej trzy kadencje szef władzy wykonawczej mieście / jednostce terytorialnej liczącej 0,075 do 0,05% populacji państwa, pełniący swój urząd przez co najmniej trzy kadencje
burmistrz / wójt gminy liczącej 5–10 tys. mieszkańców, pełniący swój urząd przez co najmniej cztery kadencje szef władzy wykonawczej mieście / jednostce terytorialnej liczącej 0,037 do 0,075% populacji państwa, pełniący swój urząd przez co najmniej cztery kadencje
burmistrz / wójt gminy liczącej poniżej 5 tys. mieszkańców, pełniący swój urząd przez co najmniej pięć kadencji szef władzy wykonawczej mieście / jednostce terytorialnej liczącej poniżej 0,037% populacji państwa, pełniący swój urząd przez co najmniej pięć kadencji

Jeśli dany polityk nie jest „autoency” to nie oznacza, że automatycznie nie jest encyklopedyczny. Przesłankami za pozostawieniem mogą być wysokie odznaczenia państwowe, ważne nagrody branżowe bądź działalność na innych polach niż polityka.

Niniejsze kryteria mają charakter zalecenia. W sytuacjach granicznych, których nie ujęto w zaleceniach, hasło spełniające pozostałe wymogi edycyjne nie powinno być usuwane od razu, lecz przedyskutowane w ramach odpowiednich procedur.