Skrót: WP:NGN

Wikipedia:Prosimy nie gryźć nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pdnbtn.png

Wikipedia staje się lepsza nie tylko dzięki ciężkiej pracy bardziej zaangażowanych wikipedystów, lecz również często przez anonimowy wkład wielu zaciekawionych nowicjuszy. Wszyscy z nas byli kiedyś nowicjuszami, nawet ci ostrożni czy mający wystarczająco dużo szczęścia, by zachowywać się właściwie, stosując zalecenia edycyjne, a wielu z nas uznawało się za nowicjuszy nawet po kilku miesiącach (czy latach) wkładu w polską Wikipedię.

Bycie nowym to bycie potencjalnym wikipedystą, co stanowi ogólne dobro dla całego projektu. Musimy traktować nowicjuszy z uprzejmością i cierpliwością – nic nie odstrasza potencjalnie przydatnego edytora szybciej niż wrogość czy zamknięty elitarny krąg. Wielu nowicjuszom brakuje ogólnego pojęcia, czym się zajmujemy i to często ich zniechęca.

Prosimy nie gryźć nowicjuszy[edytuj | edytuj kod]

  • Zrozum, że są oni potrzebni i wartościowi dla wspólnoty. Przez wspieranie nowych edytorów poprawiamy różnorodność wiedzy, opinii i pomysłów na Wikipedię, podnosimy jej wartość i zachowujemy jej neutralność i integralność jako źródła.
  • Jeśli stwierdzisz, że nowicjusz popełnił błąd, na przykład zapomniał pogrubić tytuły czy nie zrobił przydatnych odnośników, spróbuj poprawić to sam. Nie zarzucaj mu złej woli. Pamiętaj, że to miejsce, w którym każdy może coś poprawić, zatem odpowiedzialność wymaga właściwej korekty, a nie krytyki czy nadzorowania innych.
  • Jeżeli sądzisz, że uwaga do nowicjusza jest jednak naprawdę potrzebna, spróbuj ją sformułować w możliwie pomocnym duchu. Zacznij od przedstawienia się na jego stronie dyskusji, by dać im odczuć, że są tu mile widziani, później określ swoje uwagi, może wspomnij również o rzeczach, które Ci się *podobały*. Jeśli tego nie potrafisz, może lepiej zachować milczenie.
  • Pamiętaj, że i Ty masz za sobą etap nowicjusza. Wspomnij ten czas i pierwsze kontakty z innymi wikipedystami, a wobec nowych użytkowników kieruj się zasadą nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe.
  • Jeśli zaś zauważysz, że ktoś zbyt ostro potraktował nowicjusza, wówczas możesz wstawić temu, kto pogryzł nowicjusza, szablon {{NGN}}

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]