Wikipedia:Wikipedia i naukowcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wikipedia może wiele zyskać dzięki współpracy
ze środowiskami naukowymi i akademickimi.


Jednak istnieją też liczne bariery, które utrudniają, a czasem i uniemożliwiają włączenie się naukowcom (pracownikom naukowym, nauczycielom akademickim) w tworzenie i rozbudowę artykułów w Wikipedii. Część z tych barier leży po stronie Wikipedii – jej zasad i sposobu funkcjonowania.

Naukowcy posiadają szeroką, wszechstronną i dogłębną wiedzę; naukowe podejście do problemów naukowych; ich wiedza jest najczęściej potwierdzona licznymi publikacjami i tytułami naukowymi.

Wikipedia jest encyklopedią, którą każdy może tworzyć – teoretycznie więc zainteresowani naukowcy również. Jednak ze swej natury Wikipedia nie wyróżnia autorów ze względu na ich formalne wykształcenie i osiągnięcia. Nie daje też z takich powodów żadnych specjalnych przywilejów. Ważne jest, czy wkład merytoryczny danego autora jest poprawny, neutralny i oparty na ugruntowanych podstawach i wiarygodnych źródłach.

W części przypadków problemem dla naukowców, ekspertów i osób z ugruntowaną wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem są kwestie organizacji społeczności Wikipedii i sposoby podejmowania decyzji w spoeczności.