Wikiprojekt:GLAM/Sierpień 1980: fotografie strajku w Stoczni Gdańskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolekcja 35 fotografii ze zbiorów ECS[edytuj | edytuj kod]

Uwalniamy zbiory fotograficzne Europejskiego Centrum Solidarności na cześć wielkiego strajku w sierpniu 1980 roku.

Tłum mieszkańców Gdańska zgromadzony przed Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina
To on rozpoczął pochód Polaków po wolność, jakiego nie dało się już zatrzymać. To wówczas powstała Solidarność, jeden z największych obywatelskich i pokojowych ruchów sprzeciwu w dziejach świata. Trudno uwierzyć, jak wiele dzieli nasze polskie „dziś” od tamtych czasów sprzed 35 lat, kiedy nadawały tylko dwa programy reżimowej telewizji, władza zamykała opozycjonistów w więzieniu, a za fotografowanie na ulicy można było trafić do aresztu. Niech ta kolekcja zdjęć będzie wkładem Europejskiego Centrum Solidarności w świętowanie 35 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
W 2015 roku dzięki pracy Europejskiego Centrum Solidarności kolekcja 35 fotografii wykonanych w 1980 roku podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina została udostępniona na wolnych licencjach do wykorzystania w artykułach Wikipedii, materiałach informacyjnych i edukacyjnych. W 2019 roku załadowano kolejne 46 archiwalnych zdjęć znajdujących się w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności. Wszystkie zdjęcia zostały ujęte w kategorii Media contributed by the European Solidarity Centre. Działanie ECS jest częścią obchodów Święta Wolności i Solidarności, odbywającego się w Gdańsku 1–11 czerwca 2019. Wśród załadowanych plików, nazwa trzydziestu z nich zaczyna się od „Wybory 1989”. Wskazana partia zdjęć przedstawia wydarzenia z wiecu wyborczego kandydatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na Placu Grunwaldzkim w Gdyni 1989 roku. Na jednej z fotografii widać działaczy NSZZ „Solidarność” w drodze na zakończenie obrad Okrągłego Stołu. Kolejna przykładowa fotografia ukazuje Lecha Wałęsę w trakcie wiecu przedwyborczego pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku. Dodatkowo ECS udostępniło 16 fotografii rozpoczynających się nazwą „Wolny rynek”, ukazujących Gdańskie targowiska i giełdy w latach 90. Fotografie zostały prezentowane na wystawie czasowej „Wolny rynek. Wystawa fotografii Jacka Awakumowskiego (1957–1999) ze zbiorów ECS”. Ekspozycja miała miejsce w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w 2015 roku.

O zdjęciach[edytuj | edytuj kod]

Autorami udostępnionych przez Europejskie Centrum Solidarności fotografii wykonanych w sierpniu 1980 roku są Jacek Awakumowski, Wojciech Milewski, Zygmunt Błażek, Krzysztof Korczyński, Tadeusz Kłapyta, Antoni Buczek, Małgorzata Lewandowska, Giedymin Jabłoński, Leonard Szmaglik, Stanisław Szukalski oraz Zenon Mirota.
Zdjęcia obrazują życie codzienne podczas strajku, Stocznię w czasie wydarzeń sierpniowych, członków MKS, rodziny stoczniowców oraz mieszkańców Gdańska solidaryzujących się ze strajkującymi. Jest to wyjątkowa kolekcja zdjęć obrazujących wyjątkowe wydarzenie we współczesnej historii Polski. Dzięki udostępnieniu tej kolekcji na wolnych licencjach, będą one mogły ilustrować artykuły we wszystkich wersjach językowych Wikipedii oraz legalnie wykorzystywane przez wszystkich zainteresowanych do tworzenia scenariuszy lekcji, materiałów informacyjnych czy wolnych zasobów edukacyjnych o historii Polski.


Przeczytaj o strajku i porozumieniach sierpniowych w Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Europejskie Centrum Solidarności[edytuj | edytuj kod]

Historia ECS[edytuj | edytuj kod]

ECS powstało w 2007 roku. Jego siedziba znajduje się w miejscu, gdzie narodziła się Solidarność, jeden z największych pokojowych ruchów społecznych w XX wieku – nieopodal, w Sali BHP, strajkujący w sierpniu 1980 roku negocjowali porozumienia z władzą, a pomnik Poległych Stoczniowców 1970 upamiętnia tych, którzy oddali życie za wolność.
ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o zwycięstwie Solidarności. Sercem placówki jest muzeum, które upamiętnia rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Działają tu również: ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, biblioteka, archiwum i mediateka oraz przestrzeń publiczna, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji.

Zbiory ECS w liczbach[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze ECS
W zbiorach ECS znajduje się 130 metrów bieżących archiwaliów, w tym m.in.: poczta Solidarności, kolekcja plakatów, ubiory, pamiątki osobiste, obiekty dokumentujące działalność opozycji, obiekty sztuki z lat 80. związane z ruchem kultury niezależnej.
  • około 45 000 zdjęć – zbiory pochodzą głównie z lat 1980–1989, przede wszystkim dokumentują dzieje opozycji demokratycznej w Polsce i historią ruchu społecznego Solidarność, posiadamy liczne kolekcje autorskie
  • 19 600 minuty filmów archiwalnych
  • 13 280 minuty materiałów fonograficznych
  • 1400 godzin wywiadów z opozycjonistami
  • 22 000 książek, w tym 5000 wydawnictw drugiego obiegu.ECS w Wikimedia Commons[edytuj | edytuj kod]

Europejskie Centrum Solidarności jest członkiem Koalicji Otwartej Edukacji – koalicji polskich organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się edukacją, nauką i kulturą, wspierającej ideę rozwijania i wykorzystywania otwartych zasobów edukacyjnych oraz działającej na rzecz dostępności prawnej publicznych zasobów naukowych, edukacyjnych i zasobów dziedzictwa kulturowego. Podobnie, jak wiele innych instytucji dziedzictwa i kultury, ECS współpracuje ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska dla rozwoju wolnych treści edukacyjnych.