Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:GLAM

Skrót: WP:GLAM
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

…O co chodzi?

Inicjatywa GLAM-Wiki to współpraca instytucji kultury z Wikipedią i innymi serwisami Wikimedia. Rozwinięcie anglojęzycznego skrótu GLAM to: Galleries, Libraries, Archives and Museums – galerie, biblioteki, archiwa i muzea.
W projektach GLAM-Wiki biorą też udział instytucje publiczne, ogrody botaniczne, zoologiczne i inne. Współpraca z Wikipedią pozwala wszystkim instytucjom kultury w łatwy sposób dzielić się swoimi zbiorami i materiałami z ludźmi na całym świecie oraz wzbogacać otwarte zasoby ogólnie dostępnej wiedzy. Projekty GLAM-Wiki pozwalają instytucjom dotrzeć do większej liczby odbiorców w kraju i na świecie oraz często ułatwiają zaangażowanie lokalnej społeczności w życie instytucji. Analogiczną rolę w dziedzinie oświaty i nauki odgrywają projekty szkolne i akademickie.

Cele projektu

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, należącą do Koalicji Otwartej Edukacji. Wspieramy projekty takie jak Wikipedia, Wikimedia Commons (biblioteka plików graficznych, fotografii, obrazów, filmów, nagrań audio) czy Wikiźródła (projekt poświęcony dokumentom, książkom, materiałom źródłowym z domeny publicznej).

Celem wszystkich tych projektów jest publiczne prezentowanie i powszechne udostępnianie wiedzy i osiągnięć kultury jak najszerszej rzeszy odbiorców. Cele te są zbieżne z misją galerii, muzeów, bibliotek i archiwów. Istnieje wiele modeli współpracy instytucji kultury i dziedzictwa z serwisami Wikimedia. Różne typy działań dostosowane są do potrzeb i specyfiki danej instytucji, a ich wynikiem jest powszechniejsza rozpoznawalność instytucji i liczba odwiedzających.

Publiczne instytucje kultury w Wikipedii

Artykuły na temat muzeów, galerii, archiwów czy innych publicznych instytucji są często odwiedzane przez użytkowników Internetu, zanim dotrą oni na strony www tych instytucji lub do innych serwisów. Wiele zagranicznych ośrodków GLAM udostępnia swoje zasoby za pośrednictwem Wikipedii zarówno po to, aby umożliwić szerszy dostęp do swoich zbiorów jak i po to, by pozwolić użytkownikom-wikipedystom na tworzenie obszerniejszych, pełniejszych materiałów na temat muzeów, archiwów czy galerii. Coraz więcej tych instytucji w Polsce (na przykład, Archiwum Państwowe w Poznaniu czy Zachęta Narodowa Galeria Sztuki) i na świecie (British Museum, Smithsonian Institution i wiele innych) podejmuje współpracę z wikipedystami.

Zapraszamy instytucje kultury i dziedzictwa do współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.

Jak to wygląda?

Prezentacja o projektach Wikimedia dla Akademii Nowych Mediów
Prezentacja o projektach Wikimedia dla Akademii Nowych Mediów

Chcesz sprawdzić jak wyglądają współprace GLAM-Wiki?
Zobacz nasze projektyGLAM-Wiki w skrócie

Pobierz ulotkę informacyjną
Pobierz ulotkę informacyjną


Przykładowe współprace


Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

Grafika wnętrza Biblioteki Głównej w Warszawie

Pracownicy Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy rozpoczęli współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska na początku 2019 roku w ramach projektów GLAM. Celem podjętych działań jest upowszechnienie wartościowych materiałów znajdujących się w zasobach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej szerszemu gronu odbiorców za pośrednictwem repozytorium plików Wikimedia Commons.

Jak dotąd udostępniono ponad 3600 grafik, które pochodzą z wirtualnej kolekcji „Warszawa w ilustracji prasowej XIX wieku” zawierającej materiały graficzne wydawane w latach 1801-1904 w takich czasopismach jak Przyjaciel Ludu, czy też Tygodnik Ilustrowany. Ilustracje znajdujące się w kolekcji często mają unikatowy charakter, nie były wcześniej, ani później nigdzie publikowane. Stanowią bogaty i ważny materiał do badań nad XIX-wieczną Warszawą i jej mieszkańcami.

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego

XVI-wieczny rysunek miasta Görlitz
.

W ramach współpracy z Biblioteką Cyfrową Uniwersytetu Wrocławskiego z Wikimedia Polska w ramach projektów GLAM do zasobów Wikimedia Commons trafiło prawie 450 stron atlasu miast świata Civitates orbis terrarum – wydanym w Kolonii w latach 1572-1618 przez Georga Brauna i Fransa Hogenberga. Są to dwa tomy De praecipuis totius universi urbibus. Liber secundus oraz Urbium praecipuarum totius mundi. Liber quartus. Ponadto udostępniono atlas Contrafactur und Beschreibung von den vornembsten Stetten der Welt. Liber tertius.

Fotografie z okazji obchodów Strajku w Stoczni Gdańskiej

Mural przedstawiający podpisanie porozumień sierpniowych w Gdańsku

Uwalniamy zbiory fotograficzne Europejskiego Centrum Solidarności na cześć wielkiego strajku w sierpniu 1980 roku. To on rozpoczął pochód Polaków po wolność, jakiego nie dało się już zatrzymać. To wówczas powstała Solidarność, jeden z największych obywatelskich i pokojowych ruchów sprzeciwu w dziejach świata. Europejskie Centrum Solidarności uwolniło zbiory fotograficzne ponad 120 fotografii wykonanych w 1980 roku podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Obecnie znajdują się one na wolnych licencjach do wykorzystania w artykułach Wikipedii, materiałach informacyjnych i edukacyjnych. Działanie Europejskiego Centrum Solidarności jest częścią obchodów Święta Wolności i Solidarności, odbywającego się w Gdańsku 1–11 czerwca 2019.

Część fotografii przedstawia wydarzenia z wiecu wyborczego kandydatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na Placu Grunwaldzkim w Gdyni 1989 roku. Na jednej z fotografii widać działaczy „Solidarności” w drodze na zakończenie obrad Okrągłego Stołu. Inne zdjęcie ukazuje Lecha Wałęsę w trakcie wiecu przedwyborczego pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku.

Część udostępnionych fotografii przedstawia gdańskie targowiska i giełdy w latach 90. Zostały one prezentowane na wystawie czasowej "Wolny rynek. Wystawa fotografii Jacka Awakumowskiego (1957-1999) ze zbiorów ECS". Ekspozycja miała miejsce w siedzibie ECS w Gdańsku w 2015 roku.

Artykuły z zakresu wiedzy o teatrze w Wikipedii

Pracownicy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego z Wikimedią Polską realizuje Wikiprojekt, którego celem jest uzupełnianie i udoskonalanie haseł związanych z działalnością Instytutu oraz twórczością Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium. Misją Instytutu jako miejskiej instytucji kultury jest realizacja przedsięwzięć artystycznych i badawczych, które odpowiadają na wyzwania postawione przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego oraz dokumentują i upowszechniają wiedzę o jego dokonaniach.

Jednym z priorytetów współpracy jest tworzenie, poszerzanie i ulepszanie przez pracowników Instytutu im. Jerzego Grotowskiego artykułów w Wikipedii; działania na rzecz popularyzacji dorobku Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium i upowszechniania wiedzy specjalistycznej z zakresu teatru; demokratyzacja wiedzy specjalistycznej w przestrzeni uważanej za elitarną – realizacja idei powszechności i wspólnotowości wiedzy.

WikiPlaton

W Wikipedii powstał projekt Wikiplaton. Jego celem jest koordynacja działań związanych z uzupełnieniem w przestrzeni Wikipedii wiedzy z zakresu filozofii, koncentrując się wokół platonizmu i dialogów Platona. Treści zawarte w Wikipedii przeistoczą się w źródło nie tylko aktualne i rzetelne, ale też zawierające treści trudno dostępne nawet dla znawcy dziedziny. Dzięki projektowi wiedza na temat platonizmu za pośrednictwem Wikipedii trafi do szerokiego grona odbiorców.

Projekt jest realizowany w ramach trzeciej edycji "Akademii Platońskiej" (23-30 września 2019), której celem jest propagowanie platonizmu, a zarazem próba jego rekonstrukcji. Organizatorem „Akademii Platońskiej” jest Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz jego pracownicy: Andrzej Serafin (inicjator projektu) i Paweł Sznajder. „Akademię” objął Patronatem kwartalnik „Kronos”.

Kariatyda

Kolektyw Kariatyda to nieformalna grupa wikipedystek zainteresowanych sztuką. Powstała we Wrocławiu na przełomie 2018 i 2019 roku, w związku z organizacją edytonu (maratonu edycyjnego) poświęconego artystkom.

Nazwa kolektywu związana jest z wywodzącym się z terminologii historii sztuki terminem kariatyda – podporą architektoniczną w formie postaci kobiecej, na której głowie opiera się dźwigany element. W ramach projektu powstał pierwszy numer "Kariatyda zinu", zatytułowany "Brawo, girls". Pomysł na jego wykonanie zrodził się na potrzeby edytonu Art+Feminism.

Działania kolektywu wpisują się w międzynarodową inicjatywę Art and Feminism – odbywające się od 2014 roku spotkania i warsztaty edytowania Wikipedii są skierowane na treści dotyczące kobiet, w szczególności artystek, i ich twórczości. Jednym z głównych celów projektu jest wyrównywanie dysproporcji w Wikipedii, którą redaguje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet.

W Wikimedia Commons:

Śmiergust, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Rok obrzędowy z Wikipedią
Theo van Doesburg, Kontrkompozycja XV, kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi
Księgarnia Szarlotty Seipelt, Archiwum Państwowe w Łodzi
Siuda Baba, zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia 2015 r., Lednica Górna, Polska. Krakowiacy i Siuda Baba z wolontariuszką

Kontakt / więcej

Projekty GLAM-WIKI

GLAM-Wiki na Facebooku
GLAM-Wiki na Facebooku

Profil GLAM-Wiki na fb
Stowarzyszenie Wikimedia Polska
tel. 790 290 842
kontakt@wikimedia.pl


Propozycje wyróżnień

[edytuj | edytuj kod]