Wikiprojekt:Metki/O metkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

      Strona główna O metkach Osiągnięcia Dokumentacja Uczestnicy

Metki (Wiki labels) – nazwa oprogramowania oraz wikiprojektu. Wikiprojekt gromadzi „metkowane” dane, a oprogramowanie ułatwia ten proces.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Naszym celem jest stworzenie zestawów danych, które są odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie społeczności. „Metkowane” zestawy danych można wykorzystywać w różny sposób, m.in. do badań (np. jakościowych dotyczących nowicjuszy[1] i współpracy wikipedystów[2]) i rozwoju zaawansowanych narzędzi (np. modeli używanych przez ClueBota NG i WP:STiki). Zbieranie tych danych jest dość trudne, jako że wymaga poświęcenia czasu i wysiłku niewielkich grup osób, które kodowałyby odpowiednio duże zestawy danych.

Szukamy możliwości tworzenia ważnych zestawów danych, promujemy naszą pracę i staramy się ułatwić kodowanie dużych zestawów danych. Zobacz listę naszych osiągnięć, na której znajdziesz też informacje o obecnym etapie prac. Jeżeli chcesz pomóc, dopisz się do listy uczestników. Jeżeli masz pomysł na nowy zestaw danych, napisz na stronie dyskusji.

Jak mogę pomóc?[edytuj | edytuj kod]

Jest kilka rzeczy, w których możesz nam pomóc.

Metkowanie
W tym projekcie oznaczamy („metkujemy”) różne rzeczy. Według twórców mogą to być diffy, artykuły, strony w ogóle czy akcje administratorskie. W większości przypadków bardzo dużo elementów trzeba oznaczyć, żeby jako całość (czyli zestaw danych) były przydatne. Jednym z zadań jest więc promocja „metkowania” w społeczności. Jeżeli chcesz w tym pomóc, dopisz się do listy uczestników.
Programowanie
Naprawianie bugów, wprowadzanie nowych funkcji i poprawa działania systemu. Zgłaszaj pull requests! Zobacz repozytorium.
Zarządzanie
Wdrażanie nowych etapów, zajmowanie się problemami systemowymi, pomoc nowym użytkownikom w metkowaniu. Jeżeli jesteś zainteresowany/a, skontaktuj się z EpochFailem albo He7d3r (po angielsku), ewentualnie z Tarem (który prawdopodobnie odeśle Cię do dokumentacji albo do Epocha ;).

Projekty partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Revision scoring as a service[edytuj | edytuj kod]

Revision scoring logo

Wiele najważniejszych narzędzi w Wikipedii zależy od maszynowej klasyfikacji jakości edycji. W tym projekcie zbudujemy publiczne API oceniające diffy. Wierzymy, że w ten sposób możemy ułatwić skonstruowanie nowych narzędzi i rozpropagować używanie istniejących na innych wiki. W celu zbudowania prawidłowo oceniających maszyn musimy zacząć od zestawów danych, które same są wartościowe. Tu do akcji wkracza metkowanie. Zobacz /Jakość edycji.

ORES logo

Twórcy narzędzi używanych na wiki skorzystają na tym przede wszystkim dzięki systemowi ORES (Objective revision evaluation service). Wystawia on ocenę podanej mu edycji. Przykładowo http://ores.wmflabs.org/scores/enwiki?revids=34854258&models=reverted to zapytanie o rewert edycji #34854258 w anglojęzycznej Wikipedii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Halfaker, A., Geiger, R. S., Morgan, J. T., & Riedl, J. (2012). The rise and decline of an open collaboration system: How Wikipedia’s reaction to popularity is causing its decline. American Behavioral Scientist, 0002764212469365. summary full paper
  2. m:Grants:IEG/Editor Interaction Data Extraction and Visualization