Wikiprojekt:Tłumaczenie metastron/The Missing Manual/O książce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ta książka jako dokumentacja podlegająca edycji[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wydanie papierowe pierwszej edycji książki Wikipedia: The Missing Manual miało miejsce 25 stycznia 2009 roku, a także umieszczenie jej stron w przestrzeni nazw Wikipedii: Pomoc. Zawartość została wydana przez wydawcę, O'Reilly Media/Pogue Press i przez autora, John'a Broughton'a w oparciu o standardy licencji wolnej zawartości Wikipedii.

Mocno wierzymy w misję Wikipedii i całej fundacji Wikimedia Foundation - aby zebrać i rozwijać wiedzę w oparciu o wolną licencję lub na publicznej domenie, a także efektywnie i globalnie ją szerzyć. Ta misja jest podejmowana przez miliony osób, które dokonały lub dokonają edycji Wikipedii lub innej części Wikimedia Foundation; ta książka pozwoli im stać się lepszymi i bardziej produktywnymi redaktorami, a także wprowadzi potencjalnych redaktorów w temat jak być dobrym redaktorem.

Mamy nadzieję, że społeczność Wikipedii weźmie te strony pod swoją opiekę, aktualizując materiał w miarę zmian wprowadzanych na Wikipedii, ponieważ pierwsze wydanie książki ukazało się w styczniu 2008, naprawiając nieuniknione błędy znajdujące się w drukowanej wersji oraz rozwijając zawartość w jakiejkolwiek kwestii Wikipedii, jaką redaktorzy uznają za konieczną, aby książka stała się bardziej pomocna dla innych redaktorów oraz potencjalnych użytkowników.

-- Peter Meyers, redaktor naczelny, The Missing Manuals (O'Reilly/Pogue Press)
-- John Broughton, autor

Pytania, które mogą paść[edytuj | edytuj kod]

P: Wikipedia posiada już tysiące stron dokumentacji. Dlaczego ta książka? (Lub: Dlaczego aktualizować i rozwijać te strony, kiedy Wikipedia posiada już dobrą dokumentację?)

O: Ta książka jest inna niż reszta dokumentacji: oferuje systematyczny przewodnik dla osób, które chcą nauczyć się "niezbędnych podstaw", dowiedzieć informacji, dzięki którym ustrzegą się łamania reguł. Książka zorganizowana jest jako złożony proces nauki edycji, z licznymi poradami i sztuczkami dla łatwiejszego edytowania. Książka prowadzi przez drogę od nowicjusza do eksperta, wraz z instrukcjami krok po kroku i ilustracjami do wszystkich zawartych tematów.

P: Dlaczego miałbym pomagać w ulepszaniu tej wersji książki jeżeli O'Reilly/Pogue Press wezmą całą pracę, którą wykonałem do następnej edycji książki, bez żadnego wynagrodzenia lub wyszczególniania mnie na okładce?

O: Kiedy (lub jeśli) O'Reilly opublikuje drugą edycję wersji papierowej książki, wiele zmian tej wersji będzie miało wpływ na nową wersję. Ale wiki nie jest tym samym, co drukowana książka, i bardziej prawdopodobne jest to, że wersja wiki, a wersja drukowana będą się znacząco różnić, wiele materiału zostanie usunięte, całkowicie nowy materiał zostanie dodany, ciężka praca nad kopiowaniem i edycją zostanie przeprowadzona, oraz wiele nowych zrzutów ekranu zostanie zrobionych.
Być może, najlepszym celem, czemu miałbyś edytować tę wersję książki jest to, że pomoże ona nowym edytorom. Wikipedia ma więcej czytelników, niż potrzeba - tego, czego nam trzeba to więcej nowych redaktorów. Mając dobry punkt do startu nauki Wikipedii, edycje tylko pomogą zachęcić czytelników do edycji.

P: Co jeśli chciałbym wprowadzić jakąś znaczącą zmianę do tej wersji książki - na przykład przez dodanie rozdziału, lub podzielenie rozdziału?

O: Im bardziej radykalna zmiana, tym bardziej ważne jest to, by po pierwsze zostawić post na odpowiadającej stronie dyskusji (tych dotyczących danego rozdziału lub rozdziałów, które chcesz zmieniać), lub też na na dyskusji o głównej stronie książki. (Po drugie dla spraw w sprawie propozycji dodania nowego rozdziału.) Nie powinieneś dokonywać znaczących zmian, póki nie ma jednoznacznego consensusu w tej sprawie.

P: Jak uzyskać consensus do wprowadzenia znaczących zmian do tej wersji książki?

O: Wikipedia posiada wiele dróg uzyskania porozumienia, zobacz strony w języku angielskim: EIW#Consensus|the topic in the editor's index regarding consensus, oraz WP:EIW#Dispute|the topic regarding content disputes.

Informacje o autorze i zespole tworzącym[edytuj | edytuj kod]

Wycinek pochodzi z sekcji "Missing Credits" drukowanej wersji Wikipedia: The Missing Manual (Styczeń 2008, ISBN 0-596-51516-2):

  • John Broughton jest zarejestrowanym od sierpnia 2005 użytkownikiem, z więcej, niż 15 000 edycji do czasu napisania książki. Jego największą pracą była Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla redaktorów (wystarczy wpisać "WP:EIW" w wyszukiwarce angielskiej wersji Wikipedii). Ta lista wyszczególnia wszystkie najważniejsze strony na Wikipedii, a także wiele stron spoza Wikipedii z przydatnymi informacjami i narzędziami dla redaktoró Wikipedii.
  • Nan Barber (redaktorka) pracowała nad serią 'the Missing Manual' od samego zalążka. Mieszka w Massachusetts razem z mężem i swoim G4 Macintosh.
  • Dawn Frausto (redaktorka) pomocniczy redaktor serii the Missing Manual. W czasie wolnym od pracy uprawia wspinaczkę górską, gra w połkę nożną oraz przyprawia problemy.
  • Nellie McKesson (redaktor naczelny) absolwentka St. John's College w Santa Fe, w stanie Nowy Meksyk. Aktualnie mieszka w Cambridge, MA, gdzie jej ulubionymi restauracjami są Punjabi Dhaba i Tacos Lupita.
  • Sohaila Abdulali (korekta) realizuje projekty na zlecenie z zakresu pisania i redakcji. Opublikowała powieść, kilka książek dla dzieci i niezliczoną ilość krótkich historii i artykułów. Ostatnio skończyła etnografię rodowitej Indianki. Mieszka w Nowym Jorku z mężem Tom'em i ich małą, lecz cenniejszą niż życie córką, Samarą.
  • Jill Steinberg (korekta) wolny strzelec z zakresu pisania i redakcji, mieszkająca w Seattle, twórca treści dla O'Reilly, Intel, Microsoft oraz University of Washington. W czasie wolnym od pracy ze słowami, Jill uczęszcia na lekcje włoskiego, ćwiczy śpiew operowy i pomaga w tworzeniu miejskich parków.
  • Daniel Mocsny (recenzent techniczny) odkrył redagowanie Wikipedii w Kwietniu 2006. Redaguje jako zwykły użytkownik, pod koniec 2007 zajmuje drugą pozycję na liście edycji pomocy anglojęzycznej Wikipedii. W dodatku jest administratorem na dwóch innych publicznych wiki i trzech prywatnych wiki, z wielkim udziałem w rozwój oprogramowania, dokumentację oraz wsparcie techniczne.
  • Godmund Schick (recenzent techniczny) jest zapaleńcem w piciu kawy, który okresowo spędza czas na pieczeniu, pikowaniu, bieganiu, czytaniu oraz doświadczaniu nowych rzeczy.

Przypis pochodzi z sekcji "Colophon":

  • Ilustracje zawarte w Wikipedia: The Missing Manual autorstwa Roberta Romano and Jessamyn Read przy użyciu Macromedia FreeHand MX oraz Adobe Photoshop CS.