Wikiprojekt:Wolne i Otwarte Oprogramowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Projekt Wolne i Otwarte Oprogramowanie
Projekt nadrzędny Informatyka

Witamy na stronach Wikiprojektu Wolne i Otwarte Oprogramowanie. Założyliśmy ten Wikiprojekt, aby w prosty sposób koordynować wszystkie prace związane z tworzeniem i poprawianiem haseł dotyczących wolnego i otwartego. Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, zapraszam na stronę dyskusji.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Polska Wikipedia rozwija się w dość chaotyczny sposób. Jej niewątpliwą zaletą jest ogromna ilość artykułów na przeróżne tematy. Niestety, wiele kluczowych haseł pozostaje zalążkami, nie posiada źródeł, zawiera drobne błędy merytoryczne, czy pozostaje niedopracowana w inny sposób. Projekt ten powstał, aby naprawić tą lukę w hasłach związanych z FOSS, oraz w przypadku powodzenia stać się przykładem do podjęcia podobnych działań dla innych wikiprojektów.

Osiągnięcie tego celu wymaga ustalenia które hasła z dziedziny wikiprojektu są najważniejsze, skoordynowania pracy nad nimi, oraz ustalenia sposobu oceny tych haseł. Jako, że wydać rzetelną ocenę łatwiej osobą które nie pracowały nad hasłem, a hasła znajdujące się w encyklopedii niespecjalizującej się w żadnej tematyce powinny być ocenione także przez osoby niezwiązane z dziedziną wiedzy której dotyczy hasło, dobrze skorzystać z zewnętrznego systemu oceniania. Aby zrealizować te cele przyjęto następującą metode działania:

  1. Wybieramy 3 najważniejsze hasła z dziedziny (mogą być nieistniejące), które nie są medalowymi artykułami, oraz nie były jeszcze opracowywane w ramach tego projektu. (więcej)
  2. Pracujemy równolegle nad:
    • Trzema wybranymi artykułami, aż do momentu kiedy osiągną one status dobrego artykułu. (później dopisujemy je na końcu archiwum)
    • Jednym niemedalowym artykułem, znajdującymi się na szczycie archiwum, aż osiągnie on status medalowego artykułu.
  3. W trakcie prac wybieramy kolejne 3 artykuły.
  4. Kiedy wszystkie artykuły nad którymi aktualnie pracujemy osiągną pożądany status, aktualizujemy listę i wracamy do punktu 2.

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, dopisz się w sekcji Uczestnicy, oraz pomóż w rozwoju aktualnie opracowywanych haseł i wyborze kolejnych. Dobrym pomysłem będzie też dodanie tej strony do listy obserwowanych

Proponowane prace[edytuj | edytuj kod]

Pilne[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista artykułów, które powinny zostać dopracowane w pierwszej kolejności. Przy każdym artykule można zamieścić potencjalne źródła informacji.

Artykuł Uwagi
Wolne Oprogramowanie Kluczowy artykuł z punktu widzenia Wikiprojektu. W chwili obecnej prezentuje się bardzo miernie. Powinien zostać znacząco rozwinięty i uźródłowiony, co pozwoli na przyznanie mu statusu Dobrego Artykułu lub Artykułu Medalowego. Prace mogą polegać na przetłumaczeniu artykułu niemieckiego. Potencjalnym źródłem informacji jest książka Free Software, Free Society
Otwarte oprogramowanie Jest to drugi kluczowy artykuł, który powinien być znacząco rozbudowany i uźródłowiony. Celem jest doprowadzenie artykułu do statusu co najmniej Dobrego Artykułu