Wikiprojekt:Wolne i Otwarte Oprogramowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Projekt Wolne i Otwarte Oprogramowanie
Projekt nadrzędny Informatyka

Witamy na stronach Wikiprojektu Wolne i Otwarte Oprogramowanie. Założyliśmy ten Wikiprojekt, aby w prosty sposób koordynować wszystkie prace związane z tworzeniem i poprawianiem haseł dotyczących wolnego i otwartego. Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, zapraszam na stronę dyskusji.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Polska Wikipedia rozwija się w dość chaotyczny sposób. Jej niewątpliwą zaletą jest ogromna ilość artykułów na przeróżne tematy. Niestety, wiele kluczowych haseł pozostaje zalążkami, nie posiada źródeł, zawiera drobne błędy merytoryczne, czy pozostaje niedopracowana w inny sposób. Projekt ten powstał, aby naprawić tą lukę w hasłach związanych z FOSS, oraz w przypadku powodzenia stać się przykładem do podjęcia podobnych działań dla innych wikiprojektów.

Osiągnięcie tego celu wymaga ustalenia które hasła z dziedziny wikiprojektu są najważniejsze, skoordynowania pracy nad nimi, oraz ustalenia sposobu oceny tych haseł. Jako, że wydać rzetelną ocenę łatwiej osobą które nie pracowały nad hasłem, a hasła znajdujące się w encyklopedii niespecjalizującej się w żadnej tematyce powinny być ocenione także przez osoby niezwiązane z dziedziną wiedzy której dotyczy hasło, dobrze skorzystać z zewnętrznego systemu oceniania. Aby zrealizować te cele przyjęto następującą metode działania:

  1. Wybieramy 3 najważniejsze hasła z dziedziny (mogą być nieistniejące), które nie są medalowymi artykułami, oraz nie były jeszcze opracowywane w ramach tego projektu. (więcej)
  2. Pracujemy równolegle nad:
    • Trzema wybranymi artykułami, aż do momentu kiedy osiągną one status dobrego artykułu. (później dopisujemy je na końcu archiwum)
    • Jednym niemedalowym artykułem, znajdującymi się na szczycie archiwum, aż osiągnie on status medalowego artykułu.
  3. W trakcie prac wybieramy kolejne 3 artykuły.
  4. Kiedy wszystkie artykuły nad którymi aktualnie pracujemy osiągną pożądany status, aktualizujemy listę i wracamy do punktu 2.

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, dopisz się w sekcji Uczestnicy, oraz pomóż w rozwoju aktualnie opracowywanych haseł i wyborze kolejnych. Dobrym pomysłem będzie też dodanie tej strony do listy obserwowanych

Proponowane prace[edytuj | edytuj kod]

Pilne[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista artykułów, które powinny zostać dopracowane w pierwszej kolejności. Przy każdym artykule można zamieścić potencjalne źródła informacji.

Artykuł Uwagi
Wolne oprogramowanie Kluczowy artykuł z punktu widzenia Wikiprojektu. W chwili obecnej prezentuje się bardzo miernie. Powinien zostać znacząco rozwinięty i uźródłowiony, co pozwoli na przyznanie mu statusu Dobrego Artykułu lub Artykułu Medalowego. Prace mogą polegać na przetłumaczeniu artykułu niemieckiego de:Freie Software. Potencjalnym źródłem informacji jest książka Free Software, Free Society
Otwarte oprogramowanie Jest to drugi kluczowy artykuł, który powinien być znacząco rozbudowany i uźródłowiony. Celem jest doprowadzenie artykułu do statusu co najmniej Dobrego Artykułu