Bezprzewodowe USB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wireless USB)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bezprzewodowe USB, WUSB (od ang. wireless USB) – szerokopasmowe rozszerzenie o krótkim zasięgu do USB, które łączy dużą przepustowość danych i prostotę użycia (znane z USB 2.0 i 3.0) z techniką bezprzewodową. Zwane jest często WUSB, jednak organizacja USB Implementers Forum odradza tę nazwę, proponując w zamian Certified Wireless USB dla odróżnienia tej techniki od konkurencyjnych, działających na podobnych zasadach.

Standard Certified Wireless USB oparty jest na ultra wideband, o zdolności przesyłu danych z szybkością 480 Mbit/s na odległość 3 metrów lub 110 Mbit/s nie dalej niż 10 m. Przystosowany jest do pracy w zakresie od 3,1 do 10,6 GHz. Certified Wireless USB 1.1 przewiduje pracę z prędkością 1 Gbit/s i w częstotliwości powyżej 6 GHz, a także obsługę dłuższych kodów PIN i większej liczby języków oraz mniejszy pobór mocy.

Zastosowanie[edytuj]

Bezprzewodowe USB może być stosowane w urządzeniach, które obecnie podłączane są przez zwykły port USB, na przykład kontrolerach gier, drukarkach, skanerach, cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach, dyskach twardych oraz pamięciach flash. Coraz częściej są używane karty Wi-Fi oraz bezprzewodowe myszki i klawiatury. WUSB wykorzystywane jest także do przesyłania strumieni wideo.