Wirus albański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wirus albańskiłańcuszek internetowy, podający się za „wirusa“ i proszący użytkownika o rozesłanie go dalej i ewentualnie o wyrządzenie swojemu komputerowi jakiejś szkody. Łańcuszek ma charakter żartu i nie ma na celu wyrządzenia żadnych szkód.

Nazwa wirus albański bierze się z pogardliwego uznania, że uboga Albania nie jest w stanie wykształcić programistów zdolnych do napisania „prawdziwego“, skutecznego wirusa komputerowego i ma zbyt mało sprzętu komputerowego, aby jakiegokolwiek wirusa skutecznie rozesłać, toteż albańscy twórcy wirusów posługują się jakoby tanim, a równie skutecznym podstępem – „sam sobie skasuj oprogramowanie“.

W niektórych krajach ten sam żart nazywany jest wirusem irlandzkim[1], polskim[2], czasem też „wirusem amiszów“, spotyka się też nazwy „wirus ręczny“ i „wirus honorowy“.

Przykład: Drogi Odbiorco! Jestem albańskim wirusem komputerowym, ale z uwagi na słabe zaawansowanie informatyczne mojego kraju nie mogę nic ci zrobić. Proszę, skasuj sobie jakiś plik i prześlij mnie dalej.

Wirus sygnaturkowy[edytuj | edytuj kod]

Innym podobnym zjawiskiem są „wirusy“ w sygnaturkach, proszące o skopiowanie do sygnaturki odbiorcy.

Przykład: Cześć, jestem wirusem sygnaturkowym. Skopiuj mnie do .sig i przyłącz się do zabawy!

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Irish Virus (ang.). [dostęp 2012-07-31].
  2. Polsk virus (duń.). [dostęp 2012-07-31].