Przejdź do zawartości

Witold Rzegociński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Witold Rzegociński
Ilustracja
Data urodzenia

25 stycznia 1883

Data i miejsce śmierci

15 lutego 1969
Kraków

Zawód, zajęcie

malarz, grafik

Witraż Perkun bóg piorunów (Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Grób Witolda Rzegocińskiego na cmentarzu Rakowickim

Witold Rzegociński (ur. 25 stycznia 1883, zm. 15 lutego 1969 w Krakowie[1]) – polski malarz, projektant witraży, medalier i grafik.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem m.in. Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Unierzyskiego. W 1903 ukończył otrzymał dyplom i wyjechał do Paryża gdzie w „Ecole Nationale et Speciale de Beaux Arts” kontynuował naukę grafiki. Po powrocie do Krakowa został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a od 1921 Towarzystwa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy „Sztuka Rodzima” w Krakowie. Pełnił funkcję sekretarza w składzie pierwszego zarządu Związku Artystów Plastyków. Wykładał w Szkole Przemysłowej w Krakowie, po 1945 związany był zawodowo z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych, gdzie wykładał anatomię plastyczną i perspektywę. Uczył również w Instytucie Sztuk Plastycznych i Liceum Plastycznym w Krakowie. Jego twórczość obejmuje malarstwo krajobrazowe i portrety, wykonywał również projekty witraży i medali. Dorobek Witolda Rzegocińskiego znajduje się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, w Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy, Siedlcach, Toruniu oraz w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.

Za działalność pedagogiczną był odznaczony srebrnym i brązowym medalem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz medalem brązowym za 50-letnią pracę w krakowskim oddziale Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pochowany 21 lutego 1969 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. daty życia wg. epitafium z grobowca rodzinnego
  2. Dziennik Polski. nr 44 21 lutego 1969 str. 2 nekrolog

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]