Wróblin (żuraw pływający)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wróblin
Ilustracja
Wróblin w 2016
Bandera

 Polska

Właściciel

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Dane podstawowe
Typ

żuraw pływający

Materiał

stal

Historia
Stocznia

A. Riedel w Fürstenbergu nad Odrą

Data budowy

1938-1939

Data wycofania ze służby

2001

Napęd mechaniczny
Moc silnika

bez napędu

Wróblinżuraw pływający wykorzystywany do prac na Odrze.

Żuraw pływający zbudowany został w Fürstenbergu w 1939. Po II wojnie światowej został wydobyty z Odry w pobliżu stopnia wodnego Wróblin (po którym odziedziczył nazwę) i stał się własnością Rejonu Dróg Wodnych we Wrocławiu. W wyniku przekształceń i zmian żuraw wszedł w skład majątku Przedsiębiorstwa Budownictwa Hydrotechnicznego „Odra-2”, gdzie pracował do 2001. Był używany do wydobywania zatopionych jednostek, przy pracach remontowych istniejących oraz budowie nowych stopni wodnych i mostów. Pracował też jako pogłębiarka[1].

W 1998 został objęty ochroną prawną jako zabytek techniki. W 2002 został kupiony przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki. Odbudowano maszynownię i urządzenia dźwigowe. Pomieszczenia załogowe przekształcono w salę wykładową, gdzie odbywają się wystawy, prelekcje a także wykłady dla studentów Politechniki Wrocławskiej[1].

W 2003 żuraw był na tyle sprawny, że oddano go do dyspozycji Miejskiego Sztabu Antykryzysowego do użycia w sytuacjach kryzysowych[1].

Opis techniczny[edytuj | edytuj kod]

Jednostka stalowa o konstrukcji nitowanej (niektóre elementy spawane). Bez własnego napędu, przewidziana do holowania lub pchania. Początkowo wyposażona była w ster, ale w latach 60. XX wieku, gdy do jej przemieszczania używano przeważnie pchaczy, ster zdemontowano[1].

Źródłem zasilania jest agregat prądotwórczy ze wzbudnicą, napędzany silnikiem Diesla firmy Deutz o mocy 24 kW, dający prąd stały o napięciu 110 V. W obrotnicy żurawia znajdują się dwa silniki elektryczne Siemens-Schuckert. Jeden, o mocy 6,8 kW obraca ramię żurawia, drugi, o mocy 9,8 kW, napędza bęben wciągarki[1].

Żuraw może podnosić ładunki o ciężarze do 8 T (współcześnie, wcześniej udźwig był większy). Wysięgnik ma długość 11 m i może się obracać w zakresie 360°. Maksymalna prędkość podnoszenia wynosi 9 m/min[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Dźwig pływający Wróblin. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. [dostęp 2017-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-18)].