Wskaźnik moralności płatniczej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Payment Morality Index (PMI). Zobacz też: Purchasing Managers Index (PMI).

Wskaźnik moralności płatniczej (ang. payment morality index, PMI) – ocena, która zostaje wystawiona na podstawie przeszłych oraz bieżących zachowań kontrahenta. Jest uważany za wskaźnik wyprzedzający koniunkturę.[1] Wskaźnik ten bierze pod uwagę wysokość zadłużenia oraz liczbę dni opóźnienia w spłacie należności. Średni PMI to średnia ocena wszystkich kontrahentów z danej branży. PMI pokazuje jak dużym ryzykiem obarczona jest dana branża.

Interpretacja wskaźnika moralności płatniczej[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli wartość PMI jest wyższa niż 50, to świadczy to o dobrej sytuacji gospodarczej. W sytuacji, w której wskaźnik ten osiągnie wartość 100 będzie to znaczyło, iż wszystkie zmiany w gospodarce są pozytywne. Poziom wskaźnika PMI poniżej 50 świadczy o pogarszającej się sytuacji gospodarczej, wskazując na początek recesji gospodarczej. Wskaźnik osiągający wartość niższą niż 40 wskazuje na poważny kryzys gospodarczy.

Interpretacja wskaźnika moralności płatniczej z perspektywy przedsiębiorstwa - im wyższą przybiera wartość, tym lepiej świadczy to o przedsiębiorstwie.

Wartość wskaźnika[edytuj | edytuj kod]

od 0 do 20 - wskazuje na wysokie ryzyko utraty płynności finansowej przez kontrahentów.

od 20 do 40 – podwyższone ryzyko utraty płynności przez kontrahentów (możliwe opóźnienia nawet do 2 miesięcy po terminie płatności).

od 40 do 60 - wystąpienie opóźnień w regulowaniu zobowiązań jest wysoce prawdopodobne (możliwe opóźnienia do 40 dni po terminie płatności)

od 60 do 80 - możliwe jest wystąpienie nieznacznych opóźnień w płatnościach (do 20 dni po terminie płatności).

od 80 do 100 - opóźnienia w regulowaniu zobowiązań praktycznie nie występują.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agnieszka Kamińska. PMI nie pozostawia złudzeń co do kondycji przemysłu. „Rzeczpospolita. ekonomia & rynek; B3”, 2012.09.04. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Innowacyjne usługi banku., Red. D. Korenik, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2006