Wskaźnik moralności płatniczej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Payment Morality Index (PMI). Zobacz też: Purchasing Managers Index (PMI).

Wskaźnik moralności płatniczej (ang. payment morality index, PMI) – ocena, która zostaje wystawiona na podstawie przeszłych oraz bieżących zachowań kontrahenta. Został stworzony przez firmę Euler Hermes w 2003 roku i użyty w Programie Analiz Należności[1]. Jest uważany za wskaźnik wyprzedzający koniunkturę[2]. Wskaźnik ten bierze pod uwagę wysokość zadłużenia oraz liczbę dni opóźnienia w spłacie należności. Średni PMI to średnia ocena wszystkich kontrahentów z danej branży. PMI pokazuje jak dużym ryzykiem obarczona jest dana branża.

Interpretacja wskaźnika moralności płatniczej[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli wartość PMI jest wyższa niż 50, to świadczy to o dobrej sytuacji gospodarczej. W sytuacji, w której wskaźnik ten osiągnie wartość 100 będzie to znaczyło, iż wszystkie zmiany w gospodarce są pozytywne. Poziom wskaźnika PMI poniżej 50 świadczy o pogarszającej się sytuacji gospodarczej, wskazując na początek recesji gospodarczej. Wskaźnik osiągający wartość niższą niż 40 wskazuje na poważny kryzys gospodarczy.

Interpretacja wskaźnika moralności płatniczej z perspektywy przedsiębiorstwa – im wyższą przybiera wartość, tym lepiej świadczy to o przedsiębiorstwie.

Wartość wskaźnika[edytuj | edytuj kod]

  • od 0 do 20 – wskazuje na wysokie ryzyko utraty płynności finansowej przez kontrahentów.
  • od 20 do 40 – podwyższone ryzyko utraty płynności przez kontrahentów (możliwe opóźnienia nawet do 2 miesięcy po terminie płatności).
  • od 40 do 60 – wystąpienie opóźnień w regulowaniu zobowiązań jest wysoce prawdopodobne (możliwe opóźnienia do 40 dni po terminie płatności)
  • od 60 do 80 – możliwe jest wystąpienie nieznacznych opóźnień w płatnościach (do 20 dni po terminie płatności).
  • od 80 do 100 – opóźnienia w regulowaniu zobowiązań praktycznie nie występują.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Euler Hermes: Tylko 5% firm w Polsce ma ponadprzeciętną dyscyplinę płatniczą, WP finanse, 22 września 2015 [dostęp 2018-04-13] (pol.).
  2. Agnieszka Kamińska. PMI nie pozostawia złudzeń co do kondycji przemysłu. „Rzeczpospolita. ekonomia & rynek; B3”, 2012-09-04. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Innowacyjne usługi banku., Red. D. Korenik, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2006