Wyżnia Turnia nad Maszynką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wyżnia Turnia nad Maszynką (ok. 1960 m n.p.m.) – w widoku od północy podobne do turni wzniesienie w środkowej części Mięguszowieckiego Filara w Tatrach Polskich. Nad położonym po jego południowo-zachodniej stronie Bańdziochowym Siodełkiem wznosi się tylko 1 m, natomiast na północny wschód na Przełączkę nad Maszynką opada stromym i skalistym uskokiem o wysokości około 50 m. Od wierzchołka Turni nad Maszynką na wschód, do kociołka pod Bańdziochem ciągnie się częściowo skaliste, częściowo trawiaste żebro o deniwelacji 230 m. Z orograficznie prawej strony w wielu miejscach jest łatwo dostępne, natomiast na lewą stronę, do Wyżniej Maszynki opada pionową ścianą. W 2001 r. nastąpił w niej potężny obryw[1].

Autorem nazwy turni jest Władysław Cywiński. Nawiązuje ona do nazwy żlebu Maszynka do Mięsa, nad którym wznosi się dolny, wschodni koniec żebra tej turni[1].

Od kociołka pod Bańdziochem wschodnim żebrem Turni nad Maszynką do Mięsa na jej szczyt prowadzi droga wspinaczkowa. Czas przejścia 2 godz., IV+ w skali tatrzańskiej. Na żebrze znajdują się uskoki, lity koń skalny, piarżysto-trawiasty taras i 50 metrowej wysokości skalna ściana. Pokonuje się ją wąskim kominkiem i zacięciem w jego przedłużeniu, następnie wąskimi trawkami nad obrywem i trawiastym żlebkiem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Władysław Cywiński, Mięguszowieckie Szczyty, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2003, ISBN 83-7104-031-8.