Wysepka we Wrzeszczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gdańsk Wrzeszcz i al. Grunwaldzka, w środku Wysepka - widok w kierunku Sopotu

Wysepka we Wrzeszczu – nieformalna nazwa części gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, która znajduje się pomiędzy rozwidlonymi jezdniami alei Grunwaldzkiej[1].

Długość Wysepki wynosi ok. 300 m, szerokość do ok. 50 m. Przez Wysepkę przebiegają tory tramwajowe, w poprzek przepływa struga Strzyża. Zabudowana jest kilkoma domami. Znajduje się tam także mały skwer i duży przystanek tramwajowy. Na Wysepce mieści się Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny[2].

Prawa jezdnia al. Grunwaldzkiej, którą dawniej odbywał się cały ruch, z częściowo zachowaną oryginalną zabudową. Po lewej Wysepka - widok w kierunku centrum Gdańska

Historia[edytuj | edytuj kod]

Główna arteria komunikacyjna Gdańska, al. Grunwaldzka, pierwotnie była ulicą o typowej szerokości. W rejonie Wysepki przebiegała, włącznie z torami tramwajowym, dzisiejszą zachodnią jezdnią. Po II wojnie światowej, podczas przebudowy i poszerzania alei Grunwaldzkiej, jezdnia dla drugiego kierunku ruchu została poprowadzona w oddaleniu, bez usuwania budynków. Obszar wewnątrz utworzył zamkniętą, otoczoną jezdniami małą wyspę.

Przed utworzeniem Wysepki ul. Lendziona łączyła się z ul. Jesionową.

Ze względu na uciążliwość ruchu ulicznego dla mieszkańców Wysepki, rozważana jest zmiana jej charakteru z mieszkalnego, na handlowy lub usługowo-biurowy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wrzeszczańską wyspę wypełnią kawiarnie i sklepy?. trojmiasto.pl, 3 maja 2011. [dostęp 3 maja 2011].
  2. Wysepka się zazieleni. Ruszają porządki we Wrzeszczu!. trojmiasto.gazeta.pl, 9 maja 2012.
  3. Mieszkańcy projektowali wrzeszczańską "wysepkę". trojmiasto.pl, 4 września 2010. [dostęp 4 września 2010].