Wzgórza Czekoladowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Chocolate Hills.jpg

Wzgórza Czekoladowe – pasmo wzgórz wznoszących się na filipińskiej wyspie Bohol należącej do archipelagu Visayan.

Nazwę swą wzgórza zawdzięczają kolorowi, jaki przyjmują w okresie suchej pory, trwającej od lutego do maja. Intensywnie operujące w tym okresie słońce powoduje szybkie wysychanie cienkiej warstwy gleby i porastającej wzgórza trawy, która zmienia swe zabarwienie na kolor czekoladowy.

Wzgórza, zbudowane z wapienia, powstały na skutek wietrzenia skał przez okres wielu milionów lat. Wszystkie mają formy stożków bądź półkulistych pagórków, stojących w grupach. Porośnięte są szorstką trawą, gdzieniegdzie przedzielane małymi krzewami lub drzewkami.

Na całym obszarze znajduje się 1268 regularnych kopców, osiągających wysokość od 30 do 100 metrów wysokości. Jedną z ciekawostek jest całkowity brak na tym terenie jaskiń, zwykle powstających w takich warunkach.

Lokalizacja wzgórz

Historia powstania wzgórz wiąże się z miejscową legendą, w której to w wyniku walki dwóch zwaśnionych ze sobą olbrzymów rzucało w siebie skałami. W innej legendzie olbrzym Arogo zakochał się w śmiertelniczce, dziewczynie o imieniu Aloya porywając ją do siebie. Ona odrzucała jego zaloty i w krótkim czasie zachorowała, po czym umarła. Zrozpaczony Arogo płakał za nią, a z kapiących łez utworzyły się wzgórza.

Widok na wzgórza z lotu ptaka

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cudowny Świat/Najpiękniejsze zakątki i krajobrazy, Przegląd Readers's Digest, Warszawa 2000, ​ISBN 83-88243-10-1