Złodziejka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osprzętu elektrycznego. Zobacz też: kategorie złodziei i metody działania.
Mains.plug+sockets.JPG Mains.plug3sockets.JPG
jedno ze współczesnych rozwiązań rozgałęźników (wtyczka + 3 gniazda), stosowanych w Europie
Zlodziejka-potrojne.gniazdo.europejskie.jpg
potrójny rozgałęźnik europejski

Złodziejka, rozgałęźnik elektryczny – element osprzętu elektrotechnicznego, umożliwiający podłączenie więcej niż jednego odbiornika elektrycznego do pojedynczego gniazdka sieci elektrycznej. Nazwa pochodzi z czasów, gdy liczniki elektryczne nie były upowszechnione, a za pobór prądu płaciło się zależnie od liczby gniazdek.[potrzebny przypis]

złodziejki do wkręcania w oprawkę lampy elektrycznej
złodziejka z wkręconą żarówką; w jedno z gniazd włączona wtyczka

Podobną funkcję pełnią także przedłużacze elektryczne ze zwielokrotnionymi gniazdami, ale w odróżnieniu od przedłużaczy złodziejka nie jest wyposażona w przewód.

Obecnie w użyciu bywają takie wersje rozgałęźników, które można wkręcić w miejsce standardowej żarówki do oprawki lampy[1]. Po wkręceniu takiej "złodziejki" można do niej z kolei wkręcić żarówkę oraz - dodatkowo - podłączyć dwie standardowe wtyczki elektryczne.


Nazwy złodziejka używano też dawniej (w latach 20. XX w.) do określenia pewnej odmiany piłki (do piłowania) długości dużego noża, oprawionej na jednym końcu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mały słownik języka polskiego; Stanisław Skorupka, Halina Auderska, Zofia Łempicka; Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1968, s. 1009
  2. Słownik Języka Polskiego pod red. Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego (tom VIII, 1927 r., str. 549)