Zagloba obscura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zagloba obscura
Gordon, 1970
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

biedronki

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccidulini

Rodzaj

Zagloba

Gatunek

Zagloba obscura

Zagloba obscuragatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych i podrodziny Coccinellinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1970 roku przez Roberta Gordona na łamach „Proceedings of the Entomological Society of Washington”. Jako miejsce typowe wskazano El Limon w wenezuelskim stanie Aragua[1].

Chrząszcz o szeroko-owalnym, wysklepionym ciele długości od 1,65 do 1,81 mm i szerokości od 1,34 do 1,4 mm. Głowa jest rudobrązowa z wierzchu i żółtawobrązowa od spodu, porośnięta szarawobiałym owłosieniem i pokryta punktami oddalonymi na dystans równy swoim średnicom. Czułki są bardzo krótkie, zbudowane z dziesięciu członów, z których trzy ostatnie formują zwartą buławkę. Przedplecze jest szerokie, na przedzie głęboko wykrojone, ubarwione ciemnobrązowo lub smoliście czarno, jednolicie lub z rudobrązowymi brzegami bocznymi, porośnięte szarawobiałym owłosieniem i pokryte punktami oddalonymi na dystans równy swoim średnicom. Pokrywy są jednobarwne, ciemnobrązowe do smoliście czarnych, porośnięte szarawobiałym owłosieniem i pokryte nieco grubszymi niż przedplecze punktami rozstawionymi na dystanse mniejsze od ich średnic. Epipleury są wąskie i krótkie, poziome. Wyrostek międzybiodrowy żółtawobrązowego przedpiersia ma delikatnie wykrojone boki. Wyrostek międzybiodrowy śródpiersia jest grubo i gęsto punktowany. Linie udowe na zapiersiu są kompletne. Odnóża są żółtobrązowe, smukłe. Pseudotrójczłonowe stopy mają pazurki z ząbkiem nasadowym. U obu płci na żółtobrązowym spodzie odwłoka widocznych jest pięć sternitów (wentrytów), z których pierwszy ma linie udowe niepełne, niedochodzące do jego krawędzi wierzchołkowej. Chetopory po bokach pierwszego wentrytu są wydłużone, stykające się ze sobą. Samiec ma symetryczne genitalia, o trójkątnym płacie nasadowym długości mniejszej niż połowa smukłych paramer oraz gwałtownie zakrzywionym i na szczycie nierozwidlonym prąciu[1].

Owad neotropikalny, znany tylko z Wenezueli. Spotykany na bananowcach i cytrusach, gdzie żeruje na czerwcach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Robert D. Gordon. The genus Zagloba in Central and South America (Coleoptera: Coccinellidae). „Proceedings of the Entomological Society of Washington”. 72 (4), s. 479-484, 1970.