Zamachy w Guwahati (1 stycznia 2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamachy bombowe w Guwahati
Ilustracja
Państwo  Indie
Miejsce Guwahati, Asam
Data 1 stycznia 2009
Liczba zabitych 6[1]
Liczba rannych 67[2]
Typ ataku wybuch trzech bomb
brak współrzędnych

Zamachy bombowe w Guwahati miały miejsce 1 stycznia 2009 roku w stolicy stanu Asam w dniu wizyty ministra spraw wewnętrznych Palaniappana Chidambarama. Do trzech wybuchów doszło w Bhootnath, Birubari and Bhangagarh, które są dzielnicami Guwahati. W zamachach zginęło łącznie co najmniej 5 osób (niektóre źródła podają, że sześć)[1], przy 67 rannych[2].

Ataki bombowe[edytuj | edytuj kod]

Policja powiedziała, że pierwszy atak miał miejsce o 14:35 czasu lokalnego koło szpitala Gopinath Bordoloi w Birubari. W pierwszej eksplozji rannych zostało 5 osób w tym 10-letnie dziecko. Drugi wybuch na rynku Bhootnath zabił dwie i ranił 25 osób. Policja przekazała, że bomba była umieszczona na rowerze. Ostatni wybuch wydarzył się o 17:45 na bazarze w dzielnicy Bhangagarh. Obrażenia odniosły 34 osoby, lecz 4 z nich zmarły w szpitalu. Policja podejrzewa, że trzecia bomba umieszczona w wewnątrz jednego z sklepów. Wszystkie trzy eksplozje niskiej intensywności były przeprowadzone przy użyciu ładunku wybuchowego IED. Pokrzywdzeni w zamachach zostali przetransportowani do szpitali Mahendra Mohan Choudhury oraz Gopinath Bordoloi.

Odpowiedzialność za zamachy[edytuj | edytuj kod]

Za zorganizowanie zamachów podejrzewa się bojowników ULFA.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

  • Premier stanu Asam Tarun Kumar Gogoi powiedział, że jest potrzebne wzmocnienie pozycji policji w państwie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b [http://sify.com/news/fullstory.php?id=14828985&?vsv=TopHP1 IANS Death toll in Guwahati serial bombings rises to six]. sify.com.
  2. a b Terror on Day 1: 5 killed, 67 injured in Guwahati. timesofindia.