Zameczek (dzielnica Wilna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zameczek
Dzielnica Wilna
Ilustracja
Zameczek, dwór
Państwo  Litwa
Okręg wileński
Rejon Wilno
Miasto Wilno
W granicach Wilna 1996
Zarządzający Albinas Šniras
Powierzchnia 13,8 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

20 320
• gęstość 1 494 os./km²
Położenie na mapie Wilna
Położenie na mapie
54°42′20″N 25°10′50″E/54,705556 25,180556
Portal Portal Litwa, Łotwa i Estonia

Zameczek[1] (lit. Pilaitės seniūnija, Pilaitė) – prawobrzeżna dzielnica administracyjna Wilna, nad Suderwianką i jeziorem Giełuża, na zachód od Wierszuliszek; obejmuje Cegielnię, Podgórce, Warnę, Smolnicę, Poddziekaniszki, Wilkieliszki, Krawczuny, Nowosiołki Dolne, Płocieniszki, Dworzyszcze, Zameczek; graniczy z Justyniszkami, Wierszuliszkami, Karolinką, rejonem wileńskim; pełni funkcje mieszkaniowe.

Oś dzielnicy stanowi ul. Zameczkowa (lit. Pilaitės g.). Zabudowa wielorodzinna zlokalizowana jest tylko we wschodniej części, na zachód od jeziora Giełuża zlokalizowana jest rzadka, stara zabudowa jednorodzinna (wsie i dawne folwarki). Z dzielnicą graniczą miejscowości położone w gminie Zujuny w rejonie wileńskim: na północy Bujwidziszki i Zujuny, na południu Sałata i Rajsze leżące nad jeziorem Sałackim.

Suderwianka uchodzi do Wilii na wysokości wsi Jaczany.

W starej części dzielnicy usytuowany jest młyn wodny i 2 kurhany. Nowa część to osiedle pochodzące z początku lat 90. XX wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej. T. 1: Województwo wileńskie. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, 1938, s. 63.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]