Zamek Achnacarry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamek Achnacarry
Obiekt zabytkowy nr rej. 7096
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Achnacarry
Styl architektoniczny neogotyk
Ukończenie budowy 1655
Zniszczono 1746
Odbudowano 1802
Pierwszy właściciel Ewan Cameron
Obecny właściciel Donald Angus Cameron of Lochiel
Położenie na mapie Highland
Mapa lokalizacyjna Highland
Zamek Achnacarry
Zamek Achnacarry
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Zamek Achnacarry
Zamek Achnacarry
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Zamek Achnacarry
Zamek Achnacarry
Ziemia56°56′52″N 5°00′00″W/56,947778 -5,000000

Zamek Achnacarry (ang. Achnacarry Castle) − zamek w miejscowości Achnacarry, w hrabstwie Highland, w Szkocji. Gniazdo rodowe Klanu Cameron. Właścicielem obiektu jest Donald Cameron − XXVII Naczelnik klanu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zamek położony jest we wsi o tej samej nazwie, około 24 km od Fort William, w górzystej krainie Highlands. Usytuowany jest na przesmyku pomiędzy Loch Lochy a Loch Arkaig.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna budowla stoi na miejscu zamku wybudowanego około 1655 roku przez Ewana Camerona, XIII Naczelnika Klanu Cameron. Został on spalony i zdewastowany w maju 1746 roku przez wojska angielskie i wspierający ich Klan Munro, gdy walczący po stronie jakobitów Cameronowie zostali po bitwie pod Culloden zmuszeni do ucieczki w góry. Przez ponad 50 lat pozostawał w ruinie.

Na miejscu dawnego zamku w 1802 roku Donald Cameron (XXII Naczelnik) zbudował rezydencję w szkockim nurcie stylu neogotyckiego według projektu Jamesa Gillespie'ego. Choć nie była ona budowlą obronną, tradycyjnie określana jest "zamkiem".

We wrześniu 1873 roku na zamku gościła królowa Wiktoria.

Podczas II wojny światowej Cameronowie oddali posiadłość do dyspozycji Armii Brytyjskiej. W 1942 roku Dowództwo Operacji Połączonych założyło tu główny ośrodek szkoleniowy oddziałów Commando − Commando Basic Training Centre − stąd budowla zwana jest też "Zamkiem Komandosów" (Commando Castle). Do 1945 roku w jej murach i na okolicznych poligonach przeszkolono około 25 000 komandosów z Wielkiej Brytanii i państw sojuszniczych. W 1943 roku wojsko zaprószyło ogień, który strawił częściowo wnętrze i dach budynku. Ośrodek został zamknięty w marcu 1946 roku, po czym Achnacarry zostało zwrócone właścicielom.

W 2001 roku na zamku zorganizowany został pod przewodnictwem sir Donalda H. Camerona (XXVI Naczelnik) zjazd członków Klanu Cameron z całego świata.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Achnacarry - History (ang.). www.clan-cameron.org. [dostęp 24 listopada 2010].
  • Achnacarry (ang.). commandoveterans.org. [dostęp 24 listopada 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]