Zamieszki w Dżos (2008)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamieszki w Dżos (2008)
Państwo

 Nigeria

Miejsca wystąpień

Dżos

Początek wystąpień

27 listopada 2008

Koniec wystąpień

29 listopada 2008

Ofiary śmiertelne

381 osób

Aresztowani

350 osób

Charakter wystąpień

Starcia na tle religijnym

brak współrzędnych

Zamieszki w Dżos (2008) – walki między muzułmanami a chrześcijanami w nigeryjskiej miejscowości Dżos w dniach 27-29 listopada 2008.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednią przyczyną zamieszek była rywalizacja między zwolennikami dwóch głównych ugrupowań politycznych, które startowały w lokalnych wyborach, pierwszych od ponad 10 lat. Same wybory odbyły się 27 listopada. Zamieszki rozpoczęły się w chwili, gdy rozeszły się pogłoski, iż miała wybory wygrać Ludowa Partia Demokratyczna (PDP). Wtedy grupa etniczna Hausa popierająca Partię Wszystkich Ludzi w Nigerii (ANPP) wszczęła atak na politycznych przeciwników[1].

Walki[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele muzułmańskiej grupy etnicznej Hausa podpalali chrześcijańskie kościoły i zabijali przeciwników politycznych. Z kolei chrześcijanie - zwolennicy PDP, podpalali meczety. W wyniku rozruchów zginęło ponad 381 osób[2]. Czerwony Krzyż podał, że w wyniku zamieszek swoje domy opuściło 10 000 ludzi[3]. W strefę walk wysłano nigeryjskie wojsko, aby rozdzielić walczące strony i utworzyć strefę buforową. Wojsko dostało nakaz strzelania do osób biorących udział w zamieszkach. Wprowadzono także godzinę policyjną[2].

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

29 listopada do meczetów przyniesiono ok. 300 zabitych muzułmanów. Martwych chrześcijan natomiast do meczetów nie przyniesiono, więc liczba zabitych może być dużo wyższa[2]. Ponadto policja zatrzymała ok. 350 ludzi, zarówno chrześcijan jak i muzułmanów, biorących udział w walkach[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]