Zatoka Talbota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatoka Talbota
Horizontal Falls - zdjęcie satelitarne
Horizontal Falls - zdjęcie satelitarne
Państwo  Australia
Stan  Australia Zachodnia
Lokalizacja Ocean Indyjski
Wymiary 30 × 5 km
Położenie na mapie Australii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Australii Zachodniej
Zatoka Talbota
Zatoka Talbota
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Zatoka Talbota
Zatoka Talbota
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Zatoka Talbota
Zatoka Talbota
Ziemia 16°22′48″S 123°57′33″E/-16,380000 123,959167

Zatoka Talbotazatoka morska w północno-zachodniej Australii, w regionie Kimberley, wśród wysp Buccaneer. Z wodami Oceanu Indyjskiego łączą ją dwie wąskie cieśniny o szerokości odpowiednio dwudziestu i dziesięciu metrów.

W cieśninach tych niemal nieustannie płynie bystry prąd morski wywoływany pływami, dwa razy na dobę wtłaczającymi do zatoki i wysysającymi z niej wodę. W tym rejonie świata pływy syzygijne sięgają 10 metrów (jedne z najwyższych w świecie), także wewnątrz zatoki poziom wody zmienia się co kilka godzin niemal w takim samym zakresie. W cieśninach powstaje efekt nazywany przez Australijczyków „poziomymi wodospadami” (horizontal waterfalls): na krótkim odcinku woda pokonuje nawet czterometrową różnicę poziomów.

Żegluga w tym regionie jest skrajnie niebezpieczna, brak jest też dróg lądowych (cały region Kimberley jest bardzo słabo zaludniony), toteż najbezpieczniejszym sposobem dotarcia do tej zatoki jest wodnosamolot. Z tych powodów zatoka nie jest jeszcze dobrze znana, stosunkowo niewielu ludzi dotąd ją odwiedziło.

Bibliografia[edytuj]