Zatoka Talbota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatoka Talbota
Ilustracja
Horizontal Falls - zdjęcie satelitarne
Państwo  Australia
Stan  Australia Zachodnia
Lokalizacja Ocean Indyjski
Wymiary 30 × 5 km
Położenie na mapie Australii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Australii Zachodniej
Zatoka Talbota
Zatoka Talbota
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Zatoka Talbota
Zatoka Talbota
Ziemia16°22′48″S 123°57′33″E/-16,380000 123,959167

Zatoka Talbotazatoka morska w północno-zachodniej Australii, w regionie Kimberley, wśród wysp Buccaneer. Z wodami Oceanu Indyjskiego łączą ją dwie wąskie cieśniny o szerokości odpowiednio dwudziestu i dziesięciu metrów.

W cieśninach tych niemal nieustannie płynie bystry prąd morski wywoływany pływami, dwa razy na dobę wtłaczającymi do zatoki i wysysającymi z niej wodę. W tym rejonie świata pływy syzygijne sięgają 10 metrów (jedne z najwyższych w świecie), także wewnątrz zatoki poziom wody zmienia się co kilka godzin niemal w takim samym zakresie. W cieśninach powstaje efekt nazywany przez Australijczyków „poziomymi wodospadami” (horizontal waterfalls): na krótkim odcinku woda pokonuje nawet czterometrową różnicę poziomów.

Żegluga w tym regionie jest skrajnie niebezpieczna, brak jest też dróg lądowych (cały region Kimberley jest bardzo słabo zaludniony), toteż najbezpieczniejszym sposobem dotarcia do tej zatoki jest wodnosamolot. Z tych powodów zatoka nie jest jeszcze dobrze znana, stosunkowo niewielu ludzi dotąd ją odwiedziło.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]