Zatonięcie platformy Noble Kolskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatonięcie platformy Noble Kolskaja
Państwo  Rosja
Miejsce Morze Ochockie
Rodzaj zdarzenia Zatonięcie platformy
Data 18 grudnia 2011
Ofiary śmiertelne 53 osoby
Ranni 14 osób
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia49°31′N 148°14′E/49,516667 148,233333

Zatonięcie platformy Noble Kolskaja na Morzu Ochockim 18 grudnia 2011 spowodowało śmierć 53 osób.

Platforma została zbudowana w 1985 przez fińską stocznię w Mäntyluoto jako Kolskaja. Była platformą typu jack-up, miała kształt trójkąta o boku 69 metrów. W czasie pracy stała na 3 nogach o długości 141,5 metra. Waga konstrukcji wynosiła 2650 ton. Wykorzystywana była do wiercenia otworów sondażowych o głębokości do 3500 metrów.

Platforma należała do rosyjskiego przedsiębiorstwa ArktikmorNieftiegazRazwiedka i na zlecenie Gazfłotu (spółka Gazpromu do poszukiwania nowych złóż) prowadziła wiercenia na Morzu Ochockim. Prace prowadzono w sezonie letnim, przed zamarznięciem morza platformy holowano na Sachalin.

Ponieważ firmom wydobywczym zależało na jak najszybszym rozpoczęciu wydobycia, w 2011 opóźniono wycofywanie platform o około miesiąc. Gdy podjęto holowanie platformy Noble Kolskaja warunki były niesprzyjające (silny wiatr i wysoka fala) lecz dłuższe pozostawanie na miejscu groziło zamarznięciem powierzchni morza, utknięciem platformy w lodach i jej uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Platforma była holowana przez AHTS Nieftiegaz 55 w asyście lodołamacza Magadan. 18 grudnia 2011 fale zniszczyły iluminatory w mesie, a następnie zerwały lub uszkodziły zamknięcia innych otworów platformy. Woda wdzierała się do środka. Przystąpiono do ewakuacji załogi, lecz w jej trakcie platforma przewróciła się. Przygotowując się do ewakuacji załoga założyła kombinezony ratunkowe, lecz w panujących warunkach (temperatura powietrza -20 stopni, temperatura wody poniżej zera) nie zapewniały one wystarczającej ochrony. Uratowano 14 osób z 67.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]