Zenga zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zenga zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki
Ilustracja
Powstańcy płynący z Bengazi do Misraty (zdjęcie wykonane przez autora w czasie podróży opisanej w książce)
Autor Andrzej Meller
Tematyka wojna domowa w Libii
Typ utworu reportaż
Data powstania 2011
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język polski
Data wydania 2012
Wydawca The Facto

Zenga zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki – książka reporterska autorstwa Andrzeja Mellera, wydana po raz pierwszy w 2012 roku nakładem warszawskiej oficyny The Facto. Opowiada o wojnie domowej w Libii, którą Meller bezpośrednio obserwował od maja do września 2011 roku[1]. Autor przebywał m.in. w Bengazi, Misracie, Górach Zachodnich (zwłaszcza w mieście Nalut) oraz w Trypolisie[2].

Książka dedykowana jest amerykańskiej korespondentce wojennej Marie Colvin, poznanej przez autora w Libii, która wkrótce później zginęła w Hims w Syrii. Na końcu umieszczone zostało kalendarium wojny w Libii, które opracował Wojciech Pięciak[2].

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Zenga Zenga to tytuł piosenki, pierwotnie stworzonej w Izraelu, którą część bojowników przyjęła za swój nieformalny hymn[3]. Druga część tytułu książki odwołuje się do retoryki obalonego i ostatecznie zabitego w toku tego konfliktu libijskiego dyktatora Mu’ammara al-Kaddafiego. Polityk ten zwykł nazywać siebie królem Afryki, a jednocześnie zapowiadał, że buntujących się przeciwko niemu obywateli „wytępi jak szczury”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zenga zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki, Lubimyczytać.pl [dostęp 2018-01-23].
  2. a b c Andrzej Meller, Zenga, zenga, czyli Jak szczury zjadły króla Afryki, Warszawa: The Facto, [cop. 2012], ISBN 978-83-61808-14-5, OCLC 805016376.
  3. „Zenga-zenga”, czyli izraelski hymn libijskiej rewolty, „Newsweek.pl”, 1 marca 2011 [dostęp 2018-01-23] (pol.).