Zlatá studňa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zlatá studňa
Państwo  Słowacja
Pasmo Góry Kremnickie
Wysokość 1265 m n.p.m.
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Zlatá studňa
Zlatá studňa
Ziemia48°42′54″N 19°00′18″E/48,715000 19,005000

Zlatá studňa (1265 m n.p.m., pol. Złote Źródło) – czwarty co do wysokości szczyt w grupie górskiej Gór Kremnickich w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zlatá studňa leży w głównym ciągu tzw. grzbietu Flochovej, ok. 3 km na południowy wschód od Skałki. Wraz z Velestúrem i szczytem Lopúchový vrch (1196 m n.p.m.) stanowi południowe zakończenie grzbietu Flochovej, który dalej rozgałęzia się na szereg odnóg opadających ku dolinie Hronu.

Geologia i morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zlatá studňa jest fragmentem stratowulkanicznej struktury grzbietu Flochovej. Zbudowana jest w większości z andezytów i ich piroklastyki. Rzeźba masywu jest dość łagodna. Stoki wschodnie są nieco bardziej strome niż zachodnie. Sam szczyt stanowi wyraźne, choć niezbyt imponujące wzniesienie w dość zrównanym i szerokim w tym miejscu grzbiecie.

W kierunku wschodnim, ponad miejscowość Králiky, odchodzi od szczytu Zlatej studni krótkie, lecz dość mocno rozczłonkowane ramię ze szczytem Horná roveň (1076 m n.p.m.). Podobne, lecz nieco mniej masywne ramię górskie odchodzi od szczytu na zachód, ponad zamknięcie doliny Pod čerešňou.

Przyroda ożywiona[edytuj | edytuj kod]

Cały masyw jest całkowicie zalesiony. Przeważają lasy bukowe z domieszką jodły, świerka i jaworu. Miejscami występują sztucznie nasadzone, lite świerczyny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt, głównym grzbietem pasma, przebiega czerwono znakowany, dalekobieżny szlak turystyczny Cesta hrdinov SNP:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Králik Ivan, Školna Peter, Štrba Ján a kolektív: Kremnické vrchy, Vtáčnik. Turistický sprievodca ČSSR č. 35, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989, ​ISBN 80-7096-022-1​;
  • Kremnické vrchy, Turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ Harmanec 2006, ​ISBN 80-8042-440-3​;