Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska
Prezes Zarządu Włodzimierz Schmidt
Siedziba Warszawa
Członkowie ok. 200 firm członkowskich
Adres ul. Puławska 39/77
02-508 Warszawa
Strona internetowa

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska (IAB, ang. Interactive Advertising Bureau) jest organizacją zrzeszającą podmioty z branży internetowej i reprezentującą ich interesy. Do grona firm członkowskich należy ponad 200 podmiotów, a wśród nich najwięksi gracze branży internetowej – podmioty globalne, największe polskie portale, grupy mediowe, agencje reklamowe, domy mediowe, sieci reklamowe i dostawcy technologii.

Misja IAB Polska[edytuj]

Misją IAB Polska jest wspieranie działalności uczestników rynku komunikacji interaktywnej oraz popularyzacja internetu jako efektywnego medium poprzez działania promocyjne, badawcze, edukacyjne i ochronę prawną. Związek informuje o potencjale reklamowym internetu, pokazuje skuteczne rozwiązania, tworzy i prezentuje standardy jakościowe, uświadamia klientom, czego powinni oczekiwać od tego medium i od rynku usług internetowych oraz jakie wymogi powinni stawiać agencjom świadczącym dla nich usługi.

IAB Polska na tle innych organizacji[edytuj]

Organizacja działa w Polsce od 2000 roku, a od 2007 roku istnieje jako Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Podobnie jak kilkadziesiąt lokalnych IAB w innych krajach na całym świecie jest podmiotem samodzielnym i niezależnym, który współpracuje blisko z organizacją matką w Stanach Zjednoczonych, z członkami IAB w USA, w Europie, m.in. IAB Europe – organizacja zrzeszającą europejskie IAB, i w innych częściach świata oraz innymi organizacjami działającymi w Polsce i w Unii Europejskiej.

Działalność IAB Polska[edytuj]

W ramach IAB Polska działają Grupy Robocze pracujące nad inicjatywami z wybranych obszarów online marketingu. Tworzą one standardy komunikacji i reklamy, zbiory najciekawszych przykładów kampanii, poradniki czy kodeksy dobrych praktyk.

Edukacja rynku w zakresie metod wykorzystania internetu jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą IAB Polska. Na przestrzeni lat polski związek wyrósł w obszarze badań na lidera wśród organizacji w regionie CEE. IAB Polska wydaje poradniki i raporty, m.in. AdEx prezentujący wydatki na reklamę online, „Raport strategiczny – Polska, Europa, świat”, „Perspektywy rozwojowe mobile online w Polsce”, „Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce”, „Wpływ internetu na gospodarkę w Polsce” i wiele innych. Co więcej, organizacja wprowadziła system standaryzacji i weryfikacji kompetencji digital marketingowych w Polsce - certyfikat Digital Marketing Qualification (DIMAQ) dedykowany specjalistom pracującym w branży marketingu online.

W ramach edukacji rynku i marketerów działających na rynku online IAB Polska jest organizatorem wydarzeń branżowych: konferencji – m.in. dziewięciu edycji najważniejszej corocznej konferencji w obszarze marketingu internetowego Forum IAB, cyklu warsztatów poświęconych tematyce najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie reklamy i komunikacji internetowej IAB Internet Week, dziewięciu edycji konkursu nagradzającego najlepsze polskie kampanie internetowe, których twórcy przekuwają kreatywne idee w efektywne rozwiązania i towarzyszącego mu showcase’a Mixx Awards & Conference.

Związek inicjuje również szereg inicjatyw, które mają na celu edukację rynku oraz edukację internautów. Są to m.in. akcje: „Bezpieczne interneciaki”, „Oglądaj legalne”, „Wszystko o ciasteczkach”, „Komentuj, nie obrażaj”, „Reklamuj świadomie. Inicjatywa na rzecz uczciwej reklamy”.

Więcej informacji na temat Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz raporty dotyczące rynku online do pobrania znajdują się na stronie: iab.org.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj]