Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Prezes Zarządu Włodzimierz Schmidt
Członkowie ok. 200 firm członkowskich
brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska (IAB, ang. Interactive Advertising Bureau) jest organizacją zrzeszającą podmioty z branży internetowej i reprezentującą ich interesy. Do grona firm członkowskich należy ponad 200 podmiotów, a wśród nich najwięksi gracze branży internetowej – podmioty globalne, największe polskie portale, grupy mediowe, agencje reklamowe, domy mediowe, sieci reklamowe i dostawcy technologii.

Misja IAB Polska[edytuj | edytuj kod]

Misją IAB Polska jest wspieranie działalności uczestników rynku komunikacji interaktywnej oraz popularyzacja internetu jako efektywnego medium poprzez działania promocyjne, badawcze, edukacyjne i ochronę prawną. Związek informuje o potencjale reklamowym internetu, pokazuje skuteczne rozwiązania, tworzy i prezentuje standardy jakościowe, uświadamia klientom, czego powinni oczekiwać od tego medium i od rynku usług internetowych oraz jakie wymogi powinni stawiać agencjom świadczącym dla nich usługi.

IAB Polska na tle innych organizacji[edytuj | edytuj kod]

Organizacja działa w Polsce od 2000 roku, a od 2007 roku istnieje jako Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Podobnie jak kilkadziesiąt lokalnych IAB w innych krajach na całym świecie jest podmiotem samodzielnym i niezależnym, który współpracuje blisko z organizacją matką w Stanach Zjednoczonych, z członkami IAB w USA, w Europie, m.in. IAB Europe – organizacja zrzeszającą europejskie IAB, i w innych częściach świata oraz innymi organizacjami działającymi w Polsce i w Unii Europejskiej.

Działalność IAB Polska[edytuj | edytuj kod]

W ramach IAB Polska działają Grupy Robocze pracujące nad inicjatywami z wybranych obszarów online marketingu. Tworzą one standardy komunikacji i reklamy, zbiory najciekawszych przykładów kampanii, poradniki czy kodeksy dobrych praktyk.

Edukacja rynku w zakresie metod wykorzystania internetu jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą IAB Polska. Na przestrzeni lat polski związek wyrósł w obszarze badań na lidera wśród organizacji w regionie CEE. IAB Polska wydaje poradniki i raporty, m.in. AdEx prezentujący wydatki na reklamę online, „Raport strategiczny – Polska, Europa, świat”, „Perspektywy rozwojowe mobile online w Polsce”, „Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce”, „Wpływ internetu na gospodarkę w Polsce” i wiele innych. Co więcej, organizacja wprowadziła system standaryzacji i weryfikacji kompetencji digital marketingowych w Polsce - certyfikat Digital Marketing Qualification (DIMAQ) dedykowany specjalistom pracującym w branży marketingu online.

W ramach edukacji rynku i marketerów działających na rynku online IAB Polska jest organizatorem wydarzeń branżowych: konferencji – m.in. dziewięciu edycji najważniejszej corocznej konferencji w obszarze marketingu internetowego Forum IAB, cyklu warsztatów poświęconych tematyce najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie reklamy i komunikacji internetowej IAB Internet Week, dziewięciu edycji konkursu nagradzającego najlepsze polskie kampanie internetowe, których twórcy przekuwają kreatywne idee w efektywne rozwiązania i towarzyszącego mu showcase’a Mixx Awards & Conference.

Związek inicjuje również szereg inicjatyw, które mają na celu edukację rynku oraz edukację internautów. Są to m.in. akcje: „Bezpieczne interneciaki”, „Oglądaj legalne”, „Wszystko o ciasteczkach”, „Komentuj, nie obrażaj”, „Reklamuj świadomie. Inicjatywa na rzecz uczciwej reklamy”.

Więcej informacji na temat Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz raporty dotyczące rynku online do pobrania znajdują się na stronie: iab.org.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]