Związek Wybrzeża Opalowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Syndicat Mixte de la Côte d'Opale (Związek Wybrzeża Opalowego) – związek gmin francuskich Dunkierki, Calais i Boulogne mający na celu rozwój turystyki, utworzenia sieci miast i stworzenia przeciwwagi dla władzy regionalnej/rządowej (lobby gmin). Do najważniejszych zadań SMCO należy zapobieganie wewnętrznej konkurencji między miastami należącymi do Związku, wspólne rozwiązywanie problemów, wzajemna promocja partnerów oraz inicjowanie wspólnych projektów z różnych dziedzin życia, w tym przedsięwzięć dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Członkami Związku Wybrzeża Opalowego są zarówno gminy, związki gminne jak również izby przemysłowo-handlowe. Członkostwo w SMCO jest dobrowolne i opiera się na pracach w 8 grupach roboczych:

 1. gospodarczej,
 2. handlu i transportu pasażerskiego,
 3. edukacji,
 4. informacji i technologii,
 5. ds. wody i linii brzegowej,
 6. zdrowia,
 7. sportu,
 8. kultury.

Związek Wybrzeża Opalowego skupia gminy położone w północnej Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais. Do Związku należy m.in.

 • Dunkierka - zajmujący trzecie miejsce we Francji port handlowy, posiadający również połączenia promowe z Dover;
 • Boulogne-sur-Mer - najważniejszy francuski port rybacki, jest jednocześnie kąpieliskiem morskim i ośrodkiem turystycznym ze starym miastem i wartym obejrzenia oceanarium (Nausicaa);
 • Calais - największy port pasażerski Francji i jeden z głównych portów pasażerskich Europy - połączony jest z Wielką Brytanią poprzez Eurotunel, posiada również linie promowe do tego kraju. Calais szczyci się swoimi zabytkami: XV-wieczną twierdzą, czy też ruinami gotyckiego kościoła Notre-Dame z XIV-XV w.

Związek jest partnerem Gdyni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]