Wikipedia:Wiki Science Competition 2023/FAQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii




Na tej stronie można zadawać pytania dotyczące konkursu Wiki Science Competition 2023. Przed dodaniem swojego pytania warto sprawdzić, czy ktoś już wcześniej go nie zadał.


Zadaj pytanie


W jaki sposób mogę zgłosić zdjęcia do konkursu?[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia i inne pliki zgłaszane są poprzez ich załadowanie do Wikimedia Commons. Najpierw konieczne jest założenia konta w Wikimedia Commons. Krótka instrukcja jak to zrobić znajduje się w zakładce Przydatne wskazówki. Następnie, zgodnie z § 7 Regulaminu należy załadować plik bezpośrednio do Wikimedia Commons lub na stronie Konkursu w polskojęzycznej Wikipedii poprzez kliknięcie linku “Prześlij plik”.

Zalecamy dodawać plik właśnie poprzez kliknięcie w kafelek “Prześlij plik”, wtedy zostanie on od razu zgłoszony do konkursu i automatycznie pojawi się wybór kategorii konkursowych.

W przypadku bezpośredniego ładowania zdjęć do Wikimedia Commons (bez użycia linku “Prześlij plik”), aby skutecznie zgłosić zdjęcie do konkursu należy ręcznie dodać szablon {{Wiki Science Competition 2023|pl}} oraz odpowiednią kategorię konkursową. W tym przypadku zalecamy kontakt z organizatorem w celu upewnienia się, że zdjęcie zostało prawidłowo zgłoszone do konkursu.

Ile zdjęć mogę zgłosić do konkursu?[edytuj | edytuj kod]

Tak wiele, jak tylko chcesz! W konkursie nie mamy limitów liczby przesyłanych fotografii. Pamiętaj, że w konkursie możesz też zgłosić inne formy zapisu obrazu niż fotografie. Zadbaj o ich dobrą jakość.

Kiedy można spodziewać się wyników konkursu?[edytuj | edytuj kod]

Zwycięskie fotografie wyłania jury złożone z wolontariuszy, dlatego ogłoszenie wyników konkursu zależne jest od daty posiedzenia dogodnej dla wszystkich jurorów. Spodziewamy się, że wyniki konkursu zostaną ogłoszone na przełomie stycznia i lutego 2024 r.

W Regulaminie konkursu jest mowa o “kategoriach konkursowych” i konieczności przypisania zdjęć do "kategorii w systemie Wikimedia Commons", czy to jest to samo?[edytuj | edytuj kod]

Nie, to nie jest to samo. Czym innym jest kategoria konkursowa do której należy przypisać zdjęcie (jak np. Ludzie nauki), a czym innym jest kategoria w systemie Wikimedia Commons (tutaj poprzez wpisanie kategorii ułatwiamy znalezienie pliku w bazie prawie 80 milionów multimediów).

Kategoria konkursowa wybierana jest z rozwijanej listy i zgodnie z Regulaminem uczestnik może wybrać jedną z 7 kategorii konkursowych, z zastrzeżeniem, że jury może dokonać zmiany kategorii konkursowej jeśli uzna, że zdjęcie bardziej wpisuje się w kategorię inną niż wybrana przez Uczestnika Konkursu lub stwierdzi, że zdjęcie ma szansę na lepszą ocenę w innej kategorii konkursowej.

Kategoria w Wikimedia Commons wpisywana jest przez uczestnika w języku angielskim w dedykowanym okienku w trakcie ładowania zdjęcia do Wikimedia Commons. I przykładowo dla zdjęcia np. kobiety naukowczyni wybieramy kategorię konkursową “Ludzie nauki”, a kategorii w Wikimedia Commons możemy wpisać “Women and science”, “Female scientists from Poland”, lub jeszcze inne w zależności od tego kogo dokładnie przedstawia zdjęcie (np. Female chemists from Poland ". Jeśli wpisywana kategoria wyświetla się na czerwono to oznacza, że nie istnieje ona w systemie Wikimedia Commons i należy użyć innej, istniejącej kategorii.